Bruksela: załatwcie to bez nas

GAS
opublikowano: 31-01-2008, 00:00

Na razie Komisja Europejska nie włącza się w rozwiązanie problemu na wschodniej granicy Polski, czyli zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.

Na razie Komisja Europejska nie włącza się w rozwiązanie problemu na wschodniej granicy Polski, czyli zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.

Pod koniec grudnia 2007 r. granica Polski z Ukrainą, Białorusią i Rosją zyskała drugie znaczenie — stała się zewnętrzną granicą UE. Dlatego to, co się tam dzieje, interesuje nie tylko Warszawę.

Trwający od kilku dni protest celników doprowadził do zablokowania przejść granicznych. Problem dotyczy też lotnisk, przejść kolejowych i portów morskich. Wszędzie tam gromadzą się tony towarów, których nie ma kto oclić. To oznacza milionowe straty ponoszone przez polskie i europejskie firmy.

— Wskutek blokady granicy może się pojawić problem naruszenia wolności handlu. Niemożność prowadzenia go z państwami zewnętrznymi może wpłynąć na wspólny rynek europejski — uważa Hanna Jeziorańska z Reprezentacji Komisji Europejskiej w Polsce.

Swobodny przepływ towarów to jedna z podstawowych zasad Wspólnoty Europejskiej. Termin ten oznacza m.in. brak zarówno kontroli granicznych między państwami członkowskimi, jak i ograniczeń ilościowych oraz jakościowych w przepływie towarów. W tym przypadku — choć sprawa dotyczy granicy zewnętrznej UE — nieład na polskich przejściach granicznych narusza tę zasadę.

Na razie jednak nie ma decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej jakichkolwiek sankcji, które mogłyby zostać nałożone na nasz kraj.

— KE przyjęła, że to wewnętrzna sprawa Polski. Niewykluczone jednak, że to się zmieni. Wszystko zależy od tego, czy i w jakim terminie rząd rozwiąże problem — podsumowuje Hanna Jeziorańska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GAS

Polecane