Brytyjczycy ograniczają pożyczki

opublikowano: 31-08-2018, 13:31

Brytyjscy konsumenci zmniejszyli w lipcu swoje potrzeby pożyczkowe w związku z przygotowaniami Banku Anglii do podniesienia stóp procentowych.

 Wartość niezabezpieczonych kredytów wzrosła o 817 mln funtów, o połowę mniej niż odnotowano w czerwcu, wynika z danych tamtejszego banku centralnego. Roczna stopa wzrostu wyhamowała do 8,5 proc., co jest najniższą wartością od listopada 2015 r. 

Jak powszechnie oczekiwano, 2 sierpnia BOE podniósł cenę pieniądza po raz drugi od czasu ostatniego kryzysu finansowego i zasygnalizował, że w najbliższych latach konieczne będą dalsze podwyżki, aby sprowadzić inflację do celu. 

Podobnie jak w przypadku kredytów, gwałtownie zwolniły w czerwu także pożyczki na kartach kredytowych i pożyczki osobiste.

Dane te dodatkowo wzmocniły obraz pogarszającej się sytuacji na rynku mieszkaniowym, który stracił impet, a liczba udzielonych kredytów hipotecznych spadła do 64 768 w lipcu, poniżej prognozowanych 65 tys.  Wartość kredytów hipotecznych rosła w najwolniejszym tempie od 15 miesięcy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu