Brytyjczycy w tarapatach

Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers DM
opublikowano: 02-07-2008, 00:00

Niewiele jest banków centralnych, które w ostatnich miesiącach nie czują się uwięzione w imadle dokręcanym przez rosnącą inflację i obniżające się tempo wzrostu gospodarczego. W najgorszej sytuacji jest Bank Anglii.

Przez ostatnie lata brytyjska gospodarka radziła sobie lepiej niż większość jej partnerów handlowych w Europie. Duża w tym zasługa wzrostu zadłużenia z tytułu kredytów hipotecznych. O ile w latach 70. relacja udzielanych kredytów hipotecznych do PKB wynosiła 3 proc., o tyle w latach 90. wzrosła do 7-10 proc., a rok temu przekroczyła 26 proc. Teraz, gdy ceny domów spadają, a banki drastycznie ograniczają liczbę udzielanych kredytów, spirala może się odwrócić.

Trudno powiedzieć, na ile sytuacja jest wynikiem „zarażenia się” od USA, na ile zaś wynikiem samoistnego rozwoju wydarzeń. Konsekwencje, tak czy owak, będą poważne. Na razie sprzedaż detaliczna wzrasta, a dynamika funduszu płac jest wyższa niż inflacja. Mocno jednak cierpi strona podażowa. Najniższy indeks PMI dla przemysłu od 2001 oznacza, że niedługo zatrudnienie może spadać, a z nim popyt konsumpcyjny. Ten zaś przełoży się na dalszy spadek produkcji i ograniczenie inwestycji.

W normalnej sytuacji bank centralny zareagowałby cięciem stóp procentowych. Sytuacja jednak normalna nie jest. Inflacja przekroczyła 3 proc. i prezes Banku Anglii musiał się z tego tłumaczyć w specjalnym liście. Obniżka stóp procentowych miałaby podwójnie niekorzystny wpływ na procesy cenowe, gdyż pociągnęłaby za sobą osłabienie funta, zwłaszcza przy obecnej rekordowo wysokiej nierównowadze w handlu zagranicznym. W odróżnieniu od USA, wzrost cen importu miałby wyraźne konsekwencje dla cen konsumenta. Niewielkie pole manewru ma też rząd, gdyż już w zeszłym roku deficyt sektora publicznego przekraczał 3 proc. PKB. Brytyjską gospodarkę czeka zatem kilka bardzo trudnych kwartałów. Nawet gdyby Bank Anglii zdecydował się na obniżkę, perspektywy dla funta nie są najlepsze.

Przemysław Kwiecień

X-Trade Brokers DM

przemyslaw.kwiecien@xtb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers DM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu