Brytyjczycy wpuszczają autonomiczne auta na drogi

Karol Kopańko
opublikowano: 12-08-2014, 10:48

Brytyjski resort transportu pracuje nad zmianą przepisów, która dopuszczałaby samochody sterowane przez komputer do poruszania się po drogach. Dotychczas takie prawo zostało wprowadzone w trzech stanach USA, Japonii i Szwecji.

- Autonomiczne auta wyprowadzą nas na czoło niesamowitej technologicznej transformacji i stworzą nowe możliwości dla naszej gospodarki i społeczeństwa – powiedział Vince Cable, minister biznesu i innowacji w rządzie Davida Camerona.

Zobacz więcej

FOT. The Robot Car Project / MRG Oxford

Testy zostaną przeprowadzone w trzech miastach, na dwóch rodzajach samochodów. Pierwszy to auta, gdzie kierowca może przełączyć się na tryb manualny, a drugi dotyczy tych w pełni autonomicznych. Próbne jazdy zaczną się w styczniu 2015 roku i potrwają od półtora roku do 3 lat. Po tym okresie miasta, które zechcą zbudować u siebie ośrodki testowe dla obywateli chcących porzucić tradycyjne samochody, mogą liczyć na dotacje z budżetu.

Podobne testy przeprowadzała w zeszłym roku Japonia, gdzie autonomiczne auto Nissana jeździło po autostradach. Za 3 lata sprawdzian czeka zaś mieszkańców  szwedzkiego Göteborgu. Na ulice tego miasta wyjedzie wtedy 100 samojezdnych Volvo.

Nad własnym projektem pracują też naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie. Ich RobotCar UK, dzięki zrezygnowaniu z sygnału GPS ma docelowo kosztować 100 GBP i być dostępny do zamontowania w każdym samochodzie. System tworzy trójwymiarową mapę otoczenia dzięki wykorzystaniu kamer i laserowych czujników, a steruje się nim za pomocą specjalnej aplikacji na urządzenia mobilne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Kopańko

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Brytyjczycy wpuszczają autonomiczne auta na drogi