Brytyjscy Żydzi boją się rządów laburzystów

  • DI
opublikowano: 06-09-2018, 22:00

Blisko 40 proc. Żydów mieszkających w Wielkiej Brytanii zadeklarowało, że poważnie rozważyłoby emigrację, gdyby Jeremy Corbyn, lider opozycyjnej Partii Pracy, został premierem.

Najgorsze wyniki zanotowano w grupie osób między 35. a 54. rokiem życia, w której gotowość do wyjazdu zadeklarowało aż 51 proc. Badanie przeprowadzone przez ośrodek Survation na zlecenie tygodnika „Jewish Chronicle” potwierdziło opinię Lorda Sacksa, byłego naczelnego rabina brytyjskich Zjednoczonych Kongregacji Żydowskich, który w BBC powiedział, że postawa Corbyna i jego ugrupowania sprawia, że wielu Żydów otwarcie zastanawia się, czy Wielka Brytania jest bezpiecznym miejscem dla ich rodzin.

W ostatnich tygodniach media publikowały informacje o dawnych wystąpieniach Corbyna, znanego z propalestyńskich sympatii, w tym o jego krytyce brytyjskich syjonistów. W przeszłości złożył wieniec na grobie palestyńskich terrorystów, powiązanych z zamachem na izraelskich sportowców podczas igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 r. Media regularnie ujawniają także przykłady radykalnie antyizraelskich komentarzy działaczy powiązanych z Partią Pracy, a także gróźb pod adresem mających żydowskie korzenie posłów partii, którzy są krytyczni wobec Corbyna.

W Wielkiej Brytanii mieszka około 290 tys. Żydów, co oznacza, że nawet około 115 tys. może rozważać wyjazd z kraju w razie zwycięstwa laburzystów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu