Brytyjska gospodarka skurczyła się o blisko 10 proc.

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 12-02-2021, 10:06

Ubiegły rok, zdominowany przez pandemią koronawirusa i związany z nią kryzys bardzo boleśnie dotknął brytyjską gospodarkę. Skurczyła się ona najmocniej od przynajmniej II wojny światowej, donosi Reuters.

fot. REUTERS/Toby Melville/File Photo/Forum
fot. REUTERS/Toby Melville/File Photo/Forum

Druga po niemieckiej pod względem wielkości gospodarka w Europie odnotowała roczny spadek PKB w 2020 r. o 9,9 proc. co jest rekordową wartością. Bazując na historycznych opracowaniach, Bank Anglii sugeruje, że spadek był najgłębszy od… 1709 r.

Gospodarce udało się jednak uniknąć ponownego wejścia w recesję pod koniec minionego roku.

Mediana prognoz ekonomistów zakładała tymczasem, że w całym 2020 r. PKB spadnie o 8,0 proc.

Zaprezentowane przez Narodowy Urząd Statystyczny (ONS) dane pokazują, że w ostatnim kwartale 2020 r. gospodarka Wielkiej Brytanii notowała rozwój na poziomie 1,0 proc. przy prognozie rzędu 0,5 proc.

W efekcie udało się nie zrealizować definicji recesji, która zakłada dwa spadkowe kwartały z rzędu. W III kw. PKB zmniejszył się bowiem o 8,7 proc.

Warto podkreślić, że skala całorocznego spadku PKB była ponad dwa razy większa niż w 2009 r. kiedy to doszło do globalnego kryzysu finansowego.

Miesięczny odczyt PKB wskazuje, że w grudniu gospodarka wzrosła o 1,2 proc. w porównaniu z listopadem, ale pozostała o 6,3 proc. poniżej poziomu z lutego 2020 r. Z kolei PKB w IV kw. pozostał o 6,6 proc. poziomu z analogicznego okresu 2019 r.

Oczekuje się, że na skutek wprowadzenia trzeciego już lockdownu z powodu nowej fali infekcji Covid-19 brytyjska gospodarka rozpocznie bieżący rok znów mocnym spadkiem. Projekcja zakłada nawet 4 proc. spadek PKB w I kw. Dopiero na początku 2022 r. gospodarka ma szansę dojść do poziomu sprzed wybuchu pandemii koronawirusa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane