Brytyjska gospodarka już większa niż przed pandemią

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 14-01-2022, 08:56

W listopadzie 2021 r. gospodarka Wielkiej Brytanii odnotowała wyższy wzrost niż oczekiwano, co pozwoliło na osiągnięcie większego rozmiaru niż miała przed wprowadzeniem pierwszego lockdownu po wybuchu pandemii koronawirusa, informuje Reuters.

Alex Lentati / Zuma Press / Forum

Dane Narodowego Urzędu Statystycznego (ONS), jakie zaprezentowano w piątek wskazują, że w listopadzie brytyjski PKB wzrósł o 0,9 proc. w ujęciu miesięcznym przy prognozie na poziomie 0,4 proc. Dane za październik skorygowane zostały w górę z 0,1 do 0,2 proc.

Tym samym, jak podkreślił ONS, piąta na świecie pod względem wielkości gospodarka była o 0,2 proc. większa niż w lutym 2020 r. przed pierwszym zamknięciem z powodu pandemii.

W ujęciu kwartalnym PKB w listopadzie (liczony jako suma trzech miesięcy wstecz) wzrósł o 1,1 proc. również przebijając prognozę (0,8 proc.) i dynamikę z października (0,9 proc.).

Podobnie sytuacja wygląda w porównaniu rocznym, do listopada 2020 r. W tym wypadku tempo wzrostu gospodarczego wzrosło do 8 proc. przy prognozie 7,5 proc. i 5,1-proc. dynamice w październiku po korekcie z 4,6 proc.

Oczekuje się, że nowy wariant koronawirusa i związana z nim fala zachorowań osłabiła brytyjską ekonomię w grudniu i prawdopodobnie przełoży się również na wyniki za styczeń. Uderzenie nie powinno być jednak zbyt dotkliwe, co powinno pozwolić angielskiemu bankowi centralnemu na kontynuację zacieśniania polityki monetarnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane