Brytyjski Provident odrzucił ofertę przejęcia

opublikowano: 25-02-2019, 14:11

Brytyjski Provident Financial uznał ofertę przejęcia złożoną przez rywala za „wysoce oportunistyczną” i „nieodpowiedzialną”, donosi Reuters.

W ubiegłym tygodniu firma mikropożyczkowa Non-Standard Finance (NSF) zaoferowała 511 pensów za każdą akcję borykającego się z problemami brytyjskiego Providenta. Wyceniła go tym samym na 1,3 mld GBP.

W poniedziałek Provident poinformował, że oferta może mieć negatywny i destabilizujący wpływ na jego akcjonariuszy, w tym jego klientów. Doradził akcjonariuszom aby nie odpowiadali na nią.

- Rada dyrektorów Provident Financial uważa, że oferta nie odzwierciedla wartości spółki i jej perspektyw – poinformował jej przewodniczący Patrick Snowball.

John van Kuffeler, szef NSF, to były prezes i szef rady nadzorczej Providenta. Jego oferta, którą popiera ponad połowa akcjonariuszy tej spółki, daje im 87,8 proc. powstałej w wyniku transakcji firmy.

Provident Financial odbudowuje biznes po jego nieudanej reorganizacji, która doprowadziła do ostrzeżenia o możliwości pogorszenia wyników, odejścia prezesa i zawieszenia dywidendy za 2017 rok. Dochodzenie w sprawie spółki prowadzi wciąż brytyjski nadzór finansowy.

Provident Financial nie jest właścicielem polskiego Providenta, który od 2007 roku należy do grupy International Personal Finance. To spółka holdingowa międzynarodowej grupy podmiotów działających m.in. w Republice Czeskiej, na Słowacji, na Węgrzech, w Rumunii i w Meksyku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu