Brytyjski rząd wysłał okręty na Jersey

opublikowano: 06-05-2021, 07:53

Brytyjska marynarka wojenna skierowała dwie jednostki patrolowe na wyspę Jersey u wybrzeży Francji w związku z zapowiedzią jej zablokowania przez francuskich rybaków.

- Jakakolwiek blokada byłaby całkowicie nieusprawiedliwiona – ogłosił brytyjski rząd podkreślając potrzebę deeskalacji konfliktu z Francją dotyczącego dostępu do obszarów połowowych.

W środę rząd Francji zagroził odcięciem dostaw prądu na znajdującą się 22 km od jej wybrzeża wyspę Jersey w związku ze sporem, który pojawił się po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dotyczy on dostępu francuskich rybaków do brytyjskich obszarów połowowych.

Wcześniej w tym tygodniu minister ds. morskich Annick Girardin ogłosiła, że władze Jersey domagają się od francuskich rybaków starających się o licencje połowowe spełniania dodatkowych warunków wbrew wcześniejszym ustaleniom zawartym w porozumieniu o brexicie. Zapowiedziała skierowanie sprawy do Komisji Europejskiej i zagroziła działaniami odwetowymi.

Wyspa Jersey nie jest pod względem prawnym częścią Wielkiej Brytanii, która jedynie odpowiada za jej obronę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane