Budimex będzie się konsolidował

Robert Grzeszczuk
30-04-1999, 00:00

Budimex będzie się konsolidował

Budimex, jak poinformował prezes spółki Marek Michałowski, zainteresowany jest kupnem pakietu akcji Mostostalu Zabrze, dającego co najmniej 20 proc. głosów na WZA. Można to uznać za pierwszy krok w kierunku konsolidacji obu firm.

POD KONIEC marca 1999 roku walne zgromadzenie akcjonariuszy Mostostalu podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału akcyjnego przedsiębiorstwa o kwotę od 6 do 7 mln zł w drodze emisji od 6 do 7 mln nowych papierów. Środki, jakie miano pozyskać z emisji, tj. ok. 100 mln zł, miały być przeznaczone na inwestycje kapitałowe w celu konsolidacji rynku budowlanego. Mostostal zamierza za te pieniądze przejąć kilka firm. Część z nich miała także zasilić kapitał obrotowy firmy matki i spółek zależnych. Część nowych walorów (do 5 mln akcji) miała posłużyć do wyemitowania GDR-ów, które byłyby notowane na giełdzie w Londynie. Pewna liczba papierów miała zostać zaoferowana Budimexowi. Z uwagi na niską wycenę giełdową Mostostalu Zabrze emisji do dzisiaj nie przeprowadzono. Teraz prawdopodobnie nie będzie z tym większych problemów, z tym, że większość albo nawet wszystkie nowe walory obejmie Budimex. Pod koniec maja powinny zapaść ostateczne decyzje w tej sprawie.

GDYBY DOSZŁO do połączenia kapitałowego obu spółek, to w obecnej sytuacji byłoby to największe przedsiębiorstwo budowlane w Polsce. Nie wiadomo jednak, jak na te zapowiedzi zareaguje Exbud, który ostatnio zwiększył swoje zaangażowanie w GPRD i zapowiada dalszą konsolidację z innymi firmami z branży. Może się okazać, że za kilka lat będą to dwie największe grupy na rynku z bardzo silną pozycją w całym kraju. Obecnie Budimex posiada najsilniejszą pozycję na zachodzie i w centrum Polski. Exbud z kolei na wschodzie i południu.

FUZJA z Mostostalem Zabrze, a tak wnioskować można z ostatnich wypowiedzi prezesa Budimexu, znacznie wzmocniłaby pozycję spółki na południu kraju. Na tym prawdopodobnie jednak nie koniec. Niewykluczona jest także konsolidacja z innymi firmami działającymi w tym rejonie. Zapowiada to nowa strategia Budimexu. Oprócz Mostostalu Zabrze prowadzone są również rozmowy z trzema innymi firmami z południa kraju, na wypadek gdyby nie udało dogadać się z Mostostalem Zabrze. Jedną z nich jest prawdopodobnie Mostostal Kraków.

ABY WZMOCNIĆ swoją pozycję w centrum i na zachodzie Polski do końca tego roku Budimex zamierza połączyć się z Budimexem Warszawa, Unibudem i Budimexem Poznań. Niewykluczone jest nawet wycofanie tych dwóch ostatnich z giełdy.

NOWA STRATEGIA Budimexu zakłada, że oprócz spółek generalnego wykonawstwa w skład holdingu wchodzić będą firmy instalacyjne, konstrukcyjne, elektroinstalacyjne, infrastruktury drogowej i prowadzące działalność developerską.

OBECNIE Budimex ma już udziały w Instalu Poznań, Instalu Płock, Mostostalu Poznań i Dromeksie, prowadzi również rozmowy ze Skarbem Państwa w sprawie nabycia akcji w Elektromontażu Poznań.

W PLANACH jest także wzmocnienie pozycji spółki na północy Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Trójmiasta. W ramach procesu restruktyryzacji grupy mają zostać sprzedane wszystkie aktywa nie związane z podstawowa działalnością przedsiębiorstwa. Na najbliższym WZA Budimexu ma zostać podjęta uchwała w sprawie zbycia trzech hoteli (w tym dwóch w Rzeszowie oraz jednego w Licheniu Starym). Sprzedany ma zostać także ośrodek wypoczynkowy w Zakopanem. Akcjonariusze mają również podjąć uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału akcyjnego spółki w drodze emisji akcji serii G. Kapitał spółki ma zostać podwyższony o kwotę 1 179 160 zł w drodze emisji 235 832 akcji serii G o wartości nominalnej 5 zł każda. Emisja tych walorów ma zostać przeprowadzona w drodze publicznej subskrypcji. Uchwała ta nie została jednak pozytywnie zaopiniowana przez radę nadzorczą Budimexu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Budimex będzie się konsolidował