Czytasz dzięki

Budimex z nagrodą za powykonawczy model BIM dla Lidla

  • Materiał partnera
opublikowano: 16-05-2019, 10:21
aktualizacja: 20-05-2019, 10:21

Budimex SA został laureatem statuetki TopBuilder 2019 za zastosowanie modelu BIM przy tworzeniu centrum logistycznego dla Lidla i przekazanie modelu powykonawczego klientowi. Dzięki wykorzystaniu tej nowoczesnej technologii prace budowlane przy realizacji kontraktu przebiegały sprawniej, a inwestor ma ułatwiony dostęp do dokumentacji powykonawczej.

Mimo, że sektor budowlany w Polsce przechodzi ostatnio trudny okres to poziom jego innowacyjności stale rośnie. Przypominają o tym coroczne nagrody TopBuilder, które wskazują najciekawsze rozwiązania i inwestycje tej branży. W tym roku kapituła konkursu po raz kolejny wyróżniła firmę Budimex. Lider polskiego budownictwa, w XI już edycji konkursu, odebrał nagrodę w kategorii IT za zastosowanie technologii BIM przy budowie magazynowego centrum logistycznego dla firmy Lidl w Kałuszynie. 

Tak wygląda gotowe centrum logistyczne Lidla w Kałuszynie...

... a tak przedstawia się ten sam obiekt na projekcie w modelu BIM.

– Stawiamy na innowacyjność, dlatego nowoczesne technologie to stały element prac we wszystkich realizowanych przez nas kontraktach. Specyfika centrum logistycznego wymagała od nas użycia najnowocześniejszych rozwiązań budowlanych. Zastosowanie modelu BIM usprawniło współpracę między specjalistami, ale także między nami jako firmą wykonawczą, a inwestorem – mówi Dariusz Blocher, prezes firmy Budimex. 

Projekty XXI wieku

BIM (ang. Building Information Modeling) to, zdaniem wielu ekspertów, przyszłość branży budowlanej. W technologii tej chodzi o stworzenie wirtualnego prototypu całej inwestycji w formie modelu 3D i współpraca na tym modelu pomiędzy inwestorem, projektantem i wykonawcą (w trakcie projektowania czy realizacji). Do modelu zajrzeć mogą w dowolnej chwili wszyscy specjaliści pracujący przy budowie, zaczynając od projektantów, przez dyrektora kontraktu, kierownika budowy, a na inwestorach kończąc. BIM to znaczące udogodnienie zwłaszcza dla tych ostatnich. Zmiany wprowadzane w rzeczywistości na budowie są na bieżąco inwentaryzowane metodą skaningu laserowego 3D i później aktualizowane w modelu w celu stworzenia dla inwestora tzw. modelu powykonawczego. Ponadto tradycyjna (płaska) dokumentacja powykonawcza jest na bieżąco kompletowana i aktualizowana przez zespół realizacyjny i ostatecznie zostaje przypięta do modelu za pomocą linków. Dzięki zastosowaniu tego wirtualnego rozwiązania dużo łatwiej jest użytkownikowi pozyskiwać wszelkie niezbędne informacje o powstałym obiekcie, bez konieczności czasochłonnego przeszukiwania wydrukowanej dokumentacji. 

– Z poziomu modelu można łatwo odnaleźć interesujące nas urządzenie czy element wyposażenia. Wystarczy kliknąć w nie, żeby otworzył się folder z dokumentacją techniczno-rozruchową, gwarancjami, instrukcjami, rysunkami czy kartami zatwierdzeń materiałów – tłumaczy Mateusz Turecki, kierownik zespołu „BIM Innowacje” w Budimeksie. 

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

BIM pozwala poznać inwestycję jeszcze przed rozpoczęciem jej budowania. Technologia ta jest także pomocna przy zarządzaniu na długo po powstaniu obiektu. To wielopoziomowy system, zawierający wszystkie informacje dotyczące tworzonego budynku, które na bieżąco są aktualizowane, zgodnie z postępem prac. Projekt architektoniczny, rozkład instalacji, użyte materiały wraz z informacją o ich parametrach, a nawet producencie i dostawcy – to wszystko znajduje się w jednym, wirtualnym, trójwymiarowym projekcie. 

Pierwsze realizacje

Centrum logistyczne w Kałuszynie to najbardziej nowatorska w całej Europie inwestycja Lidla tego typu. Swoje miejsce znajdzie w niej magazyn towarów spożywczych i przemysłowych dla sklepów zlokalizowanych w województwie mazowieckim, podlaskim i lubelskim. Kałuszyńska lokalizacja pozwoli na rozwój sieci sklepów Lidl we wschodniej Polsce. Generalnym wykonawcą tej inwestycji był Budimex, który zakończył budowę w listopadzie 2018 r. O jej wyjątkowość firma zadbała już na początku kontraktu – prace były prowadzone z wykorzystaniem modeli BIM. 

Centrum dystrybucyjne dla Lidla to tylko jeden przykład budowy Budimeksu, która tworzona jest za pomocą technologii BIM. Inną inwestycją, wciąż w trakcie realizacji, jest Mareckie Centrum Edukacyjno – Rekreacyjne, którego inwestorem jest miasto Marki. Prace mają trwać 17 miesięcy i zakończyć się pod koniec 2019 r. W inwestycji znajdzie miejsce m.in. szkoła dla 1200 uczniów, sala koncertowa, basen oraz kompleks boisk. 

Budimex, jako lider branży, od lat stosuje nowoczesne technologie we wszystkich realizowanych inwestycjach. Sami zamawiający coraz częściej pytają o możliwość otrzymania powykonawczego modelu BIM lub wykonanie inwentaryzacji metodą skaningu laserowego 3D ich inwestycji. Posiadając dedykowany zespół BIM wyposażony w odpowiednie oprogramowanie czy własny skaner 3D Budimex wychodzi z tą ofertą na wolny rynek. 

– Usługę wykonania modelu powykonawczego, za którą jako firma dostaliśmy nagrodę Buildera, oferujemy klientom Budimeksu już na wczesnym etapie akwizycji. Dzięki temu Inwestor może ją dowolnie ukształtować pod swoje potrzeby – określić jakie elementy obiektu oraz jakie informacje (np. producent, daty gwarancji, kontakt do serwisu, etc.)   powinny być zawarte w modelu powykonawczym. Co więcej, niektóre usługi takie jak inwentaryzacje metodą skaningu 3D czy tworzenie modeli istniejących obiektów świadczymy nie tylko tym klientom, dla których wykonujemy prace budowlane. Inwestorów zainteresowanych naszymi usługami zachęcamy do kontaktu – mówi Mateusz Turecki. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane