Budowa bloku w Jaworznie

Barbara Warpechowska
opublikowano: 07-12-2017, 22:00

W Elektrowni Jaworzno powstaje blok energetyczny o mocy 910 MW. To największa inwestycja Grupy Tauron. Dobiega końca budowa komory paleniskowej kotła i montowane są główne rurociągi łączące kocioł z turbiną. Trwa też montaż turbozespołu — części niskoprężnej turbiny i wirnika generatora. Powstaje instalacja odsiarczania spalin, na ukończeniu są prace związane z absorberem, montowany jest elektrofiltr wyłapujący pył powstający w wyniku spalania węgla.

— Budowa przebiega zgodnie z harmonogramem i budżetem inwestycji, który wynosi ponad 6 mld zł.

Blok będzie przystosowany do restrykcyjnych norm ochrony środowiska, znacznie ograniczy emisję dwutlenku węgla i innych gazów emisyjnych — wyjaśnia Jarosław Broda, wiceprezes Tauronu Polskiej Energii. Przez rok nowa jednostka może spalać nawet ponad 2,5 mln ton węgla. Na jej potrzeby będzie dostarczanych rocznie ponad 40 tys. węglarek z paliwem, każda o ładowności 60 ton. Dostawy węgla do elektrowni zapewni szyb budowany w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie, który należy do Tauronu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Budowa bloku w Jaworznie