Budowę Gazociągu Północnego UE przedyskutowała w r. 2003

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-09-2005, 17:04

Ambasador Niemiec w Rosji Walter Juergen Schmid oświadczył w czwartek, że projekt budowy Gazociągu Północnego przez Morze Bałtyckie został zatwierdzony w ramach dyskusji, która odbyła się w Unii Europejskiej w połowie 2003 roku.

Ambasador Niemiec w Rosji Walter Juergen Schmid oświadczył w czwartek, że projekt budowy Gazociągu Północnego przez Morze Bałtyckie został zatwierdzony w ramach dyskusji, która odbyła się w Unii Europejskiej w połowie 2003 roku.

    "Temat ten był omawiany ponad dwa lata temu na szczeblu UE, gdy zatwierdzano program energetyczny, w którym projekt ten został wymieniony" - powiedział Schmid na spotkaniu z dziennikarzami w Moskwie. Według niego w połowie 2003 roku pozytywnie oceniono budowę tego gazociągu.

    Ambasador zauważył również, że strony rosyjska i niemiecka uzgadniały decyzję o ułożeniu tej magistrali z myślą o "niezawodności zaopatrzenia Niemiec i Europy w energię", a także umówiły się, że "projekt ten nie będzie wymierzony w kogokolwiek".

    Schmid podkreślił też, że "jest to przedsięwzięcie prywatnego biznesu i dalszy jego rozwój nie należy do zadań państwa".

    Jak przekazała w czwartek agencja Interfax, plany budowy Gazociągu Północnego, mającego bezpośrednio połączyć Rosję i Niemcy, poprzedniego dnia skrytykowali w Rydze ministrowie spraw zagranicznych Estonii i Łotwy, Urmas Paet i Artis Pabrikas.

    "Estonia nie popiera planów Rosji i Niemiec z kilku powodów - zarówno ze względu na zagrożenie dla bezpieczeństwa oraz środowiska, jak i gospodarek krajów Morza Bałtyckiego" - cytuje rosyjska agencja słowa Paeta.

    Estoński minister dodał, że jego kraj jest oburzony, że przed podpisaniem umowy Niemcy i Rosja nie skonsultowały jej z innymi państwami regionu bałtyckiego. Paet określił to jako "niewłaściwe".

    Z kolei Pabrikas - jak relacjonuje Interfax -podkreślił, że ważne jest, "by mieć świadomość, iż Łotwa jest krajem energetycznie zależnym", a także "czuwać, aby te państwa, od których Łotwa jest zależna, nie wykorzystywały tego w celach politycznych".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane