Budowlana ustawa niezgody

ANP
27-03-2009, 00:00

Narasta spór wokół noweli prawa budowlanego. Już za tydzień rozstrzygnie go Sejm.

Narasta spór wokół noweli prawa budowlanego. Już za tydzień rozstrzygnie go Sejm.

W najbliższy czwartek (2 kwietnia) sejmowa Komisja Infrastruktury ma zająć się senackimi poprawkami do nowelizacji prawa budowlanego. Założenie jest takie, by nowela trafiła pod obrady Sejmu w piątek — dowiedzieliśmy się w komisji.

W lutym nowelizację prawa budowlanego uchwalił Sejm. Po wprowadzeniu senackich poprawek wraca ona do izby. Im bliżej obrad, tym temperatura wokół ustawy wyższa, dzięki głośnym protestom przedstawicieli organizacji budowlanych oraz Prawa i Sprawiedliwości.

— Początkowo rząd zgłosił dobrą i konsultowaną społecznie propozycję zmiany prawa budowlanego. W jego miejsce pojawiła się wadliwa inicjatywa poselska, tzw. projekt Palikota, której uchwalenie będzie prawdziwym nieszczęściem, bo dojdzie do samowolki budowlanej i niekończących się procesów cywilnych — uważa Roman Nowicki, szef Kongresu Budownictwa.

Chodzi głównie o zastąpienie obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę i zgłoszenia budowy uproszczoną procedurą wpisu do rejestru robót budowlanych.

Nowych przepisów broni Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP). Uważa, że bardzo ułatwią prowadzenie inwestycji. KPP argumentuje, że nowela zlikwiduje niepotrzebne procedury i wyeliminuje nieuzasadnione opóźnianie procesu budowlanego przez urzędników.

Niektórzy prawnicy straszą.

— Nowela nie chroni inwestora, który może ponieść odpowiedzialność odszkodowawczą związaną ze zgłoszeniem inwestycji niezgodnej z prawem — uważa Hubert Norek z kancelarii prawnej Piszcz, Norek i Wspólnicy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Budowlana ustawa niezgody