Budowlanka na fali wznoszącej

  • Emil Górecki
opublikowano: 23-09-2014, 00:00

Według analityków, król giełdowej branży jest jeden: Budimex. Ale wśród mniejszych spółek są też takie, których akcje są tanie, a perspektywy obiecujące

Energetyka i infrastruktura — działy budownictwa, które są zależne od publicznych zleceń, powoli wchodzą w dobry okres, związany z nowym rozdaniem unijnego budżetu. Do tego wzbiera wysoka fala w podatnych na koniunkturę inwestycjach w mieszkania i przemysł — taki obrazek polskiej branży budowlanej rysują analitycy Domu Maklerskiego BOŚ.

W ich ocenie, dobre perspektywy zamówień na lata 2014-16 oraz niska wycena spółek na giełdzie to okazja dla uważnego inwestora. Wśród spółek, na które warto zwrócić uwagę, wymieniają Budimex i Trakcję, których potencjał wzrostu notowań szacują na — odpowiednio — 19 i 28 proc., oraz Unibep i Erbud, których niedowartościowanie szacują na przynajmniej 40 proc.

— Polskie spółki budowlane są dość małe, niezdywersyfikowane i ryzykowne, dlatego zalecamy rozproszenie ryzyka przez szeroką ekspozycję — podkreśla Andrzej Bernatowicz, autor raportu.

Kupuj perspektywy

Już od początku czerwca analitycy na sektor budowlany spoglądali łaskawie. Budimex dostał cztery rekomendacje „kupuj”, Erbud i Unibep — po dwie, Trakcja, po czerwcowym „sprzedaj” od analityków DM BPS, dostała dwie „kupuj”. Od tego czasu Budimex zdrożał o 5,5 proc., Unibep i Trakcja po około 10 proc., a Erbud nawet o 15 proc. WIG-Budownictwo zyskał ponad 3 proc.

— Już zeszły rok był dla budowlanki dobry, jednak zwyżki z ostatnich miesięcy to raczej efekt dobrych perspektyw niż wypracowanych wyników. Pierwsza połowa roku zakończyła się mieszanym wynikiem, ale sezonowo druga połowa powinna być lepsza. Dlatego patrzę na ten sektor z optymizmem — mówi Krzysztof Radojewski z DM Noble Securities.

Adam Łukojć, zarządzający funduszami Skarbca TFI, uważa, że końcówka roku dla spółek z tego sektora może być udana, choć również niekoniecznie z powodu wyników finansowych.

— Inwestorzy zwracają uwagę przede wszystkim na perspektywę kilku najbliższych lat, bo od 2015 do 2018 r. Polskę czekają inwestycje zarówno finansowane przez Unię Europejską, jak i duże projekty w sektorze energetycznym. Dlatego nawet kiepskie informacje o bieżącej koniunkturze w budownictwie mogą nie zniechęcać — mówi Adam Łukojć.

Zarządzający MM Prime TFI zwracają uwagę, że giełda zwykle dyskontuje przyszłość z 3-6 miesięcznym wyprzedzeniem. „Dziś inwestorzy widzą głównie coraz więcej inwestycji infrastrukturalnych i oczekiwane ożywienie, wspierane spadkiem stóp procentowych. Dane historycznesą raczej obok dominujących trendów” — komentują eksperci.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Krótka lista

Zarządzający Skarbca TFI za branżowego faworyta uważa Budimex, największą notowaną w Warszawie spółkę, która nie zależy od pojedynczego kontraktu, ma zdywersyfikowany portfel zamówień i konserwatywny bilans. Budimex odpowiada obecnie za niemal 40 proc. wartości indeksu budowlanego.

— Jeśli chcemy zaryzykować więcej, licząc na wyższą stopę zwrotu, powinniśmy wybrać jedną z małych spółek. Tanie wydają się akcje np. Erbudu, Trakcji, Unibepu czy Torpolu. Niestety, każda z nich może dostarczyć sporo złych emocji: Erbud nie rozwiązał sprawy lotniska w Modlinie, Trakcja nie ma zapewnionych przychodów na 2016 r., Unibep miał kłopoty w Norwegii i może mieć w Rosji, a Torpol jest zależny od dwóch kontraktów — mówi Adam Łukojć.

Analityk Noble Securities pozytywnie ocenia natomiast akcje Elektrobudowy, Erbudu i Unibepu. Rekomendacja dla Budimeksu brzmi „trzymaj”.

— Perspektywy dla Budimeksu są dobre. To spółka, która pierwsza skorzysta z napływających funduszy unijnych. Pytanie, czy atrakcyjność kontraktów z drugiego unijnego rozdania z punktu widzenia rentowności i efektywności wykorzystania kapitału obrotowego będzie równie wysoka, jak w poprzednim.

Dotychczas Budimex jako stabilny płatnik mógł kontraktować podwykonawców po bardzo dobrych stawkach i mieć dobry cykl rotacji gotówki. Większa liczba kontraktów na rynku może spowodować, że koszty podwykonawstwa wzrosną. Dodatkowo więcej zleceń inżynieryjnych spowoduje, że konkurencja w budownictwie kubaturowym może spaść. To prawdopodobnie pozytywnie przełoży się na rentowność innych generalnych wykonawców, takich jak Unibep czy Erbud — mówi Krzysztof Radojewski.

W postrzeganiu branży budowlanej przeszkodzić mogą coraz słabsze dane o produkcji budowlano-montażowej. Te za sierpień pokazały 18-procentowy spadek w dziale związanym ze wznoszeniem budynków, choć w pozostałych działach zanotowany był wzrost. Adam Łukojć ze Skarbca TFI liczy jednak na poprawiającą się sytuację na rynku mieszkaniowym, która sprawi, że w najbliższych miesiącach wznoszenie budynków nie będzie już obciążeniem dla całego sektora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki, JAG

Polecane