Budowlanka nie narzeka na brak pracy

Kamil Zatoński
opublikowano: 23-01-2008, 11:16

Wczoraj po i dziś przed sesją kilka spółek z branży budowlanej poinformowało o znaczących kontraktach. Ich łączna wartość to 2,3 mld zł. Kursy zgodnie idą w górę.

Największy, ale też już wcześniej sygnalizowany kontrakt, dotyczy budowy 10 km odcinka drogi ekspresowej S8 od Konotopy do al. Prymasa Tysiąclecia w Warszawie. Konsorcjum, którego liderem jest Budimex-Dromex (27 proc. udział), a członkiem m.in. Mostostal Warszawa (również 27 proc. udział), za zlecone prace otrzyma 1,76 mld zł. Termin wykonania upływa 15 marca 2010 r.

„Oferta konsorcjum była uznana przez GDDKiA za najkorzystniejszą, następnie została unieważniona (w dniu 22 października 2007 r.) z powodu zbyt wysokiej ceny, która „przewyższa kwotę, która GDDKiA zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia”, później jednak (w dniu 18 grudnia 2007 r.) GDDKiA wznowiła postępowanie przetargowe na S8 z powodu wcześniejszej „oczywistej omyłki rachunkowej w obliczaniu ceny”. Jest dobra wiadomość dla spółek realizujących kontrakty drogowe (takich jak Budimex i Mostostal Warszawa), bowiem wszystko wskazuje na to, iż GDDKiA chce jak najszybciej rozpocząć największe realizacje drogowe, tak aby wykonać wszystkie opóźnione inwestycje oraz budżet na 2008 r. (20-25 mld PLN). Z naszych informacji wynika, iż kontrakty w chwili obecnej podpisywane są na lepszych warunkach niż na początku 2007 r. Obecnie marża brutto na sprzedaży wynosi 6-10%, ponadto w niektórych kontraktach wprowadzana jest klauzula indeksacji kosztów” – komentuje Samer Masri, analityk DI BRE Banku.

Mostostal Warszawa w innym konsorcjum – z Seen Technologie i Energotechniką – zawarł z warszawskim MPWiK umowę na modernizację technologii w Zakładzie Wodociągu Północnego. Wynagrodzenie to 36,3 mln EUR (132 mln zł), a zakończenie prac zaplanowano na 28 czerwca 2010 r.

Kurs Budimeksu rośnie o 2,7 proc. do 77,50 zł, a MW o 4,3 proc. do 50,60 zł.

Inwestorzy doczekali się też od Mostostalu-Export kolejnych, dużych zleceń z rynku rosyjskiego. Pierwsze z nich, o wartości 56,8 mln zł, dotyczy budowy terminalu przeładunkowego cementu w porcie Azow. Początek prac zaplanowano już na drugi kwartał tego roku, a okres realizacji to 12 miesięcy. W tym samym porcie ME wykona też terminal przeznaczony do przeładunku i przechowywania skroplonego gazu ziemnego. Tu termin prac jest dużo dłuższy i wynosi 30 miesięcy. Wartość prac to aż 293,7 mln zł. Ciekawe, jak warszawska spółka poradzi sobie nie tylko z rodzajem wykonywanych prac, ale także skalą projektu. Narastająco po trzech kwartałach 2007 r. ME miał 123 mln zł przychodów.
Przypomnijmy, że poprzednie zlecenia z Rosji (pozyskane we wrześniu ub. r.) dotyczyły budowy centrum handlowego w Iwanowie (31,8 mln zł) i zespołu budynków biurowo-produkcyjnych z częścią magazynową w Obwodzie Moskiewskim (159 mln zł). Kilka dni temu ME informował także o umowie na realizację kompleksu handlowego w Rybińsku, o wartości 28,1 mln zł.

„Realizacja kontraktów może w sposób istotny zwiększyć przychody oraz zyski spółki w roku bieżącym oraz w latach 2009-2010. Reakcja rynku na informacje może być bardzo pozytywna, jednak część inwestorów z pewnością podejdzie do informacji z pewną rezerwą mając w pamięci nikłe efekty podpisywanych przez Mostostal wcześniejszych kontraktów na realizacje obiektów w Rosji” – ocenili w porannym komentarzy analitycy BM BPH.

O godz. 11.10 za akcje firmy, kierowanej przez Michała Skipietrowa, płacono 3,60 zł, po wzroście o 12,5 proc.

Skromny wzrost o 1,5 proc. notuje Hydrobudowa Polska po otrzymaniu wartego 14,1 mln zł zamówienia na dobudowanie trzeciego poziomy widowni na stadionie poznańskiego Lecha. O 1 proc. rośnie kurs Polimeksu, którego spółka zależna wyremnotnuje linię kolejową Węgliniec-Zgorzelec i Zgorzelec-Bielawa Dolna. Wynagrodzenie to 11,6 mln EUR (42,1 mln zł) . Ponad 5 proc. zyskują za to akcje Energopolu Południe po informacji o dwóch umowach o łącznej wartości 11,3 mln zł. Jej przedmiotem jest wykonanie robót wodno-nakalizacyjnym na rzecz Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane