Budownictwo nakręca gospodarkę

opublikowano: 25-04-2016, 22:00

Sektor materiałów budowlanych bezpośrednio i pośrednio odpowiada za 3,5 proc. PKB.

Jak wynika z raportu „Rola sektora produkcji materiałów budowlanych i budownictwa w polskiej gospodarce”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte i Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa, sektor materiałów budowlanych bezpośrednio i pośrednio odpowiada za 3,5 proc. PKB.

— W 2014 r. sektor materiałów budowlanych wniósł do skarbu państwa prawie 60 mld zł. To wynik zaniżony, ponieważ z braku szczegółowych danych nie uwzględnia się efektów pośrednich części branż wchodzących w skład tego sektora — wyjaśnia Rafał Antczak, członek zarządu Deloitte Consulting.

Największa rola przypada tronowi sektora, czyli branżom produkującym materiały z surowców niemetalicznych i z metali (po 0,7 proc. PKB), a następnie branżom produkującym materiały z drewna (0,5 proc. PKB). Niewielką rolę odgrywa produkcja materiałów budowlanych z tworzyw sztucznych (0,2 proc. PKB), a najmniejszą — wydobycie kamienia, piasku i gliny (0,1 proc. PKB).

Branże produkujące materiały z surowców niemetalicznych przyczyniają się do powstania 1,3 proc. PKB. Usługi budowlane odpowiadają za jeszcze większą część PKB niż sektor materiałów, bo aż za 16,8 proc. Sprzedaż usług budowlano-montażowych dzieli się na trzy główne segmenty. Dominują roboty specjalistyczne (38 proc. w 2014 r.), kolejne są budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej (28 proc. w 2014 r.).

Trzecim segmentem jest budowa domów, którego waga spada w ostatnich latach (z 47 proc. w 2005 r. do 34 proc. w 2014 r.). Łącznie sektor materiałów i usług budowlanych tworzy 20,3 proc. PKB i prawie 2,6 mln miejsc pracy, co stanowi 18,7 proc. wszystkich posad w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane