Czytasz dzięki

Budujący na wynajem pod lupą UOKiK

opublikowano: 09-09-2020, 22:00

Kilka firm usłyszało zarzut nierzetelnego informowania o finansowaniu inwestycji i stopach zwrotu.

Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), wziął pod lupę firmy budujące na wynajem. Wobec Infinity Zieleniec Ski & Spa, CGA Invest (dawniej Czarna Góra Apartamenty) oraz Gent Holding wszczął postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w trakcie budowy lokali. CGA Invest oraz Infinity Zieleniec Ski & Spa stawiają kondohotele (apartamentowce w kurortach). Pierwsza firma zrealizowała już budowę Czarnej Perły w Stroniu Śląskim, druga buduje kompleks w pobliżu Dusznik-Zdroju. Kondohotele to połączenie lokali mieszkalnych i hotelowych. Finansowanie budowy polega zazwyczaj na tym, że pieniądze deweloper pozyskuje ze sprzedaży lokali osobom fizycznym i firmom, a nie z kredytów bankowych czy kapitałów własnych.

Po zakończeniu budowy właściciele korzystają z nieruchomości według własnych potrzeb, zazwyczaj wynajmując je turystom. I to właśnie m.in. sposób pozyskiwania finansowania (i brak jego ochrony) na budowę kondohoteli przez CGA Invest oraz Zieleniec Ski & Spa wzbudził wątpliwości UOKiK. Urząd poinformował, że zakup lokali w kondohotelach budowanych przez te spółki może być ryzykowny, gdyż deweloperzy „nie stosują żadnych środków ochrony wpłat, np. rachunków powierniczych”. Podkreślił, że spółki nie angażują własnych pieniędzy, a budowy były i są finansowane z pieniędzy nabywców, którzy o tym nie zostali poinformowani. Gent Holding natomiast (zaangażowany w budowę m.in. akademika w Krakowie) według ustaleń UOKiK publicznie informował, że buduje za pieniądze własne lub z kredytów bankowych, podczas gdy finansowanie pozyskiwał z obligacji, zaciąganych pożyczek oraz przyjmowanych wpłat z przedsprzedaży lokali. UOKiK ma też zastrzeżenia co do sposobu informowania przez te trzy spółki o stopie zwrotu, twierdząc, że jest ona liczona od kwoty niższej, czyli od ceny netto lokalu (bez 23-procentowego VAT).

— Postawione zarzuty dotyczą np. reklamowania zawyżonej stopy zwrotu. W każdym z trzech przypadków liczona była od kwoty niższej niż ta, jaką inwestor ponosi na zakup lokalu. Także inne informacje podawane przez spółki mogły wprowadzać w błąd wykreowanym obrazem stabilnej i bezpiecznej inwestycji — mówi Tomasz Chróstny.

Zieleniec Ski & Spa oraz CGA Invest miały też informować inwestorów, że zysk będzie wypłacany co miesiąc, podczas gdy z zawartych umów wynikało, że co kwartał. Gent Holding miał ponadto zobowiązywać inwestorów do ponoszenia kosztów remontu lokali raz na pięć lat. UOKiK podkreśla, że jeśli w toku postępowania zarzuty się potwierdzą, firmy mogą być ukarane finansowo do wysokości 10 proc. rocznego obrotu.

Sprawdź program "XII Kongresu Prawo Konkurencji", 30 listopada, online >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane