Budujemy domy i silną markę

Sylwester Sacharczuk
opublikowano: 25-06-2008, 00:00

Są największą budowlaną firmą na wschód od Wisły. Teraz budują pół tysiąca apartamentów nad Morzem Czarnym. I szykują hit eksportowy.

Unibep z Bielska Podlaskiego

Są największą budowlaną firmą na wschód od Wisły. Teraz budują pół tysiąca apartamentów nad Morzem Czarnym. I szykują hit eksportowy.

Jan Mikołuszko, prezes Unibepu, urzęduje w gabinecie, w którym 30 lat temu był przyjmowany do pracy. Za oknem widać blok, w którym jako młody inżynier dostał mieszkanie. Wtedy jeszcze w Budowlanym Przedsiębiorstwie Powiatowym.

Jednak właściwa historia obecnej firmy ma swój początek w latach 90. Mikołuszko był już wtedy prezesem Unibudu i wprowadził spółkę na giełdę. Firma zmieniła nazwę na Unibud BEP i stworzyła grupę z Budimeksem, w którym udziały miał amerykański fundusz Templeton. Mikołuszko został prezesem generalnego wykonawstwa na całą środkową i wschodnią Polskę. Jednak kiedy Budimex został przejęty przez Hiszpanów, w grupie nastały nowe porządki. Unibud BEP został wystawiony na sprzedaż. Jego prezes nie zastanawiał się długo nad decyzją.

— Postanowiliśmy wykupić spółkę i iść nowym torem. A wiedzieliśmy, że kupujemy dobre, rentowne przedsiębiorstwo. I tak zaczęła się nowa przygoda — wspomina prezes Mikołuszko.

Firma postawiła na specjalizację w generalnym wykonawstwie — buduje nie tylko mieszkania, lecz także hotele, biura i fabryki. W kilka lat stała się największym przedsiębiorstwem budowlanym na wschód od Wisły. Ma silną pozycję na rynku warszawskim — jest w pierwszej piątce firm w swojej branży. Buduje m.in. osiedla Tivoli Park, Miasteczko Wilanów, Różę Wiatrów i Olszynkę. W 2007 r. ponad 6 proc. mieszkań oddanych do użytku w Warszawie zbudował właśnie Unibep.

— Tajemnicą sukcesu jest kompetentna kadra — nasz priorytet. Aby ją wykształcić, opracowaliśmy innowacyjne programy szkoleniowe —Szkołę Mistrzów dla średniego personelu technicznego oraz Akademię Sukcesu dla wyselekcjonowanej grupy pracowników, którzy mają potencjał i ciekawe pomysły. I to zdaje egzamin — mówi Jan Mikołuszko.

Unibep wziął się także do deweloperki oraz produkcji, którymi zajmuje się specjalnie w tym celu utworzony podmiot zależny — Unihouse. Firma specjalizuje się w domkach jednorodzinnych, które produkuje na podstawie własnej innowacyjnej technologii.

Rosję trzeba znać i lubić

Unibep jest dziś głównym polskim graczem branży budowlanej w Rosji i na Ukrainie. Ma wszystkie niezbędne pozwolenia i licencje, aby realizować tu budowę wielu rodzajów obiektów — od centrów handlowych po apartamenty. Do największych realizacji zaliczyć można fabrykę biopreparatów w rosyjskim Orle dla firmy Bioton Wostok oraz kompleks handlowo-biurowy wraz z hotelem Radisson SAS w Kaliningradzie.

— Żeby robić interesy w Rosji, trzeba ją znać i trochę lubić. A polscy biznesmeni boją się Rosji, nie chcą tam jeździć, uważają, że to kraj niepewny, nieobliczalny. Niektórzy mają okropny zwyczaj uczenia Rosjan kultury europejskiej. A to bardzo zły zwyczaj, zwłaszcza w biznesie. Tak naprawdę Rosjanie mogliby nas wiele biznesowych rzeczy nauczyć. Jak z nimi współpracować? Tam trzeba działać absolutnie zgodnie z rosyjskim prawem i pilnować tego jak oka w głowie —przy pomocy doradców prawnych i podatkowych. Jeśli ktoś kombinuje, krótki jego żywot — mówi obrazowo Jan Mikołuszko.

Teraz firma stawia centrum handlowo-usługowe Tekstiliszcziki w Moskwie. Rozwija się też budowa pół tysiąca apartamentów w największym rosyjskim kurorcie Soczi nad Morzem Czarnym. Unibep zainkasuje za nią 109 mln euro. Firma ma już na swoim koncie wiele umów, których wartość przekroczyła 100 mln, jednak rekordowy pod tym względem jest kontrakt podpisany w lutym tego roku. Budowa kompleksu składającego się z centrum handlowego, centrum biznesowego i hotelu w rosyjskim Kazaniu ma wartość — bagatela — 171 mln euro.

Ale spółka realizuje też inną, równie ważną działalność —Unibep na zlecenie Rady Ochrony Walk i Męczeństwa dba o zagospodarowanie cmentarzy i miejsc straceń Polaków na Ukrainie.

Magiczny miliard

Najlepszy rok w historii firmy? Zdaniem szefostwa — zdecydowanie 2007.

— Sprzedaż prawie się podwoiła, a zysk wzrósł ponadpięciokrotnie. To był wynik naszych działań z ostatnich czterech lat, kiedy kompletowaliśmy kadrę, stawialiśmy na szkolenie, nowoczesne standardy i rozwijaliśmy kontakty rynkowe. Postawiliśmy na mocnych inwestorów budowlanych. Takich, którzy zawieszają poprzeczkę wysoko, co również od nas wymaga dużo wysiłku — podkreśla prezes Mikołuszko.

Od kwietnia spółka jest na giełdzie i w tym roku osiągnie 670 mln zł przychodu.

— Zdecydowaliśmy, że firma będzie rozwijała się w czterech kierunkach. Pierwszy — generalne wykonawstwo w kraju, drugi — w Rosji i na Ukrainie, gdzie mamy inwestorów i kontakty. Trzeci kierunek to rozwój produkcji. Mamy już dwa sztandarowe produkty — domy ceramiczne i elementy stolarskie. Czwarty kierunek to budownictwo jednorodzinne i deweloperka w tym zakresie, głównie w aglomeracji warszawskiej. Jestem przekonany, że znajdziemy się w ścisłej krajowej czołówce — mówi Jan Mikołuszko.

Unibep przymierza się też do uruchomienia pierwszej w Polsce fabryki modułowych domów drewnianych.

— Będą to domy o lekkiej konstrukcji i zamierzamy podbić nimi rynki zagraniczne. To będzie hit eksportowy. Będziemy sprzedawali je głównie firmom deweloperskim — mówi prezes Jan Mikołuszko.

Sympatyczny wysiłek

Jednak nie można żyć tylko pracą.

— Bardzo lubię ruch na świeżym powietrzu — również dlatego mam dom na wsi. Mieszkam nad samą Narwią, często przepływam ją łódką, kajakiem. Zapewniam, że pływanie w tych pięknych narwiańskich plenerach to bardzo sympatyczny wysiłek. Lubię też jeździć rowerem, zimą biegam na nartach. Odpoczywam i jednocześnie ten odpoczynek daje mi podwójną siłę do pracy — kończy prezes Unibepu.

Gazela biznesu

Unibep SA

ul. 3 Maja 19

17-100 Bielsk Podlaski

tel. 085-730-70-61 do 64

fax 085-730-68-68

e-mail: biuro@unibep.pl

Firma w liczbach:

Miejsce w rankingu Gazel 761

Zatrudnienie 294 osoby

Wzrost przychodu w 2006 r. 183 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Organizator

Puls Biznesu

Autor rankingu

COFACE

Partner

KRD

Patroni honorowi

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu