Budynki chcą być fit

opublikowano: 09-06-2015, 00:00

Usługi: Strefy sportowe i relaksu to coraz ważniejszy element biurowców i hoteli

Rosnąca oferta nowoczesnych biur, zaostrza konkurencję między deweloperami. Dotyczy to zwłaszcza Warszawy, gdzie współczynnik powierzchni niewynajętej — według JLL — wynosi około 13 proc. i będzie rósł. W takiej sytuacji obok atrakcyjnych stawek czynszowych czy dobrej lokalizacji, deweloperzy starają się przyciągnąć najemców dodatkowymi usługami, np. świetnie wyposażonym klubem treningowym.

W pełni wyposażone strefy sportowe i relaksu w nowoczesnych hotelach i biurowcach stają się standardem. Powód to moda na zdrowy tryb życia.
Zobacz więcej

W ZDROWYM CIELE:

W pełni wyposażone strefy sportowe i relaksu w nowoczesnych hotelach i biurowcach stają się standardem. Powód to moda na zdrowy tryb życia. Bloomberg

— Każdy amator zdrowego trybu życia chętnie po całym dniu pracy zejdzie piętro niżej, by zacząć trening. A coraz częściej międzynarodowe koncerny, przenosząc swoją działalność do Polski, zwracają uwagę na to, jakie środowisko pracy zaoferuje biurowiec pracownikom — tłumaczy Dominik Śliwowski, członek zarządu ITP i dyrektor generalny Technogym Polska.

Popyt na aktywność

W Polakach narodził się duch sportowy — twierdzą eksperci. Świadczy o tym choćby frekwencja na tegorocznym Orlen Warsaw Marathon, który zgromadził 40 tys. zawodników, podczas gdy rok wcześniej na starcie pojawiło się około 30 tys. biegaczy. Z kolei raport „The European Health & Fitness Market 2015”, przygotowany przez Deloitte wspólnie z organizacją EuropeActive, pokazuje, że w naszym kraju na koniec 2014 r. działało 2,5 tys. klubów fitness, z których korzystało 2,73 mln Polaków.

Dla porównania, rok wcześniej w 2,4 tys. klubów ćwiczyło 2,48 mln osób. Nie dziwi więc, że kluby fitness, dotychczas działające głównie na osiedlach mieszkaniowych czy w galeriach handlowych, szukają alternatywnych możliwości rozwoju. Na ich celowniku znalazły się m.in. nowoczesne biurowce. Sieciowe marki potrzebują zwykle 1,2-2 tys. mkw.

Rekord pobił CityFit, który otworzył klub na dwóch poziomach warszawskiego wieżowca Spektrum Tower, zajmując łącznie 2,8 tys. mkw. Warszawski Adgar Park West ma własny tor do biegania i jazdy na rowerze, kort do squasha, centrum fitness z nowoczesną siłownią, basen treningowy z systemem pływania oporowego, bieżnię antygrawitacyjną, która umożliwia trening osobom otyłym i powrót do sportu po kontuzji, oraz stacje do treningu rowerowego.

Na styl fit postawiła również spółka Torus, która w trójmiejskim kompleksie biurowym Alchemia zaoferowała najemcom centrum sportowe, a w nim m.in. klub fitness, salę cardio i spinningu, strefę nowoczesnych form rehabilitacji, baseny, sauny oraz halę sportową ze strefą wspinaczki.

Hotelowy relaks

Strefy sportowe i relaksu to także standard w nowoczesnych hotelach. Jak wynika z danych serwisu TripAdvisor, ponad połowa turystów stara się zachować aktywność fizyczną w czasie podróży, przy czym 31 proc. z nich chce utrzymać treningowy reżim, zaś 28 proc. unika w ten sposób przyrostu wagi. Natomiast według portalu HotelNewsNow, tzw. turyści wellness są w stanie wydać o 130 proc. więcej niż przeciętny podróżny.

— Polacy stają się bardziej aktywni fizycznie, w czym upodabniają się do bogatszych sąsiadów w Europie Zachodniej — to jest naturalny trend. Polski rynek wellness rośnie o kilkanaście procent rocznie, czyli bardzo intensywnie. Widać to najwyraźniej na przykładzie rynku hotelowego. Obecnie żaden z czterogwiazdkowych hoteli nie może sobie pozwolić na to, by nie oferować gościom strefy spa lub wellness. Takie usługi stały się standardem, bo Polacy powszechnie ich oczekują — opowiada Dominik Śliwowski.

Atrakcje związane ze sportem i relaksem są coraz bardziej wyszukane, np. Hotel Piwniczna SPA&Conference oferuje dostęp do HedoniSPA ze strefą basenów oświetlonych żywym ogniem.

— Gościom proponujemy basen z czterometrowymi wodospadami i przeciwprądami z wodą z Morza Martwego, a także brodzik dla dzieci z atrakcjami wodnymi i jacuzzi. Można też korzystać ze spa z saunami i łaźniami parowymi, grotą solną i prysznicami wrażeń. Na gości czekają także masaże, peelingi, kąpiele, ceremonie, rytuały i zabiegi kosmetyczne — opowiada Anna Swoboda, menedżer ds. komunikacji i PR Hotelu Piwniczna SPA&Conferencew Piwnicznej-Zdroju.

Goście Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach mogą się natomiast odprężyć m.in. w klubie Jeździeckim Stajnia, który oferuje naukę jazdy konnej, ale też przejażdżki bryczkami i na kucykach.

W obiekcie znajdują się także salon gier zręcznościowych, kręgielnia, bilard, całoroczne lodowisko, wypożyczalnia rowerów i sprzętu wodnego oraz strzelnica golfowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu