Budżet nie osłabił złotego

Lesław Kretowicz
opublikowano: 13-08-2001, 00:00

Budżet nie osłabił złotego

W piątek złoty stracił na wartości do euro, ale zyskał wobec dolara. Na otwarciu dolara wyceniano na 4,21 zł, wobec 4,216 w czwartek po południu, zaś euro odpowiednio na 3,7594 zł wobec 3,748 zł na czwartkowym zamknięciu. W ciągu dnia rynek zachowywał się bardzo spokojnie i po lekkich wahnięciach na zakończenie notowań za dolara płacono 4,1940 zł, a euro było warte 3,75 zł.

Na rynku walutowym nie widać pogorszenia nastrojów, którego można było oczekiwać po spekulacjach dotyczących wielkości przyszłorocznego budżetu. Nawet obawy utraty kontroli nad poziomem przyszłorocznego deficytu nie wpłynęły na wycenę polskiej waluty. Rynek uodparnił się też na negatywne wieści z innych krajów.

Spokój na rynku to prawdopodobnie efekt wakacyjnego uśpienia, a także oczekiwania na dalszy przebieg wydarzeń. We wtorek ma się zebrać Rada Ministrów, by zapoznać się z oficjalnym stanowiskiem resortu finansów, dotyczącym ustawy budżetowej na 2002 rok. Inwestorzy z nadzieją czekają na definitywne zakończenie negocjacji pomiędzy France Telecom i MSP w sprawie prywatyzacji TP SA. Optymistycznie wyglądają także szacunki dotyczące inflacji, więc w tym kontekście cierpliwość inwestorów wydaje się usprawiedliwiona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kretowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Budżet nie osłabił złotego