Budżet UE 2007: spory o planowane cięcia w unijnej administracji

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 14-07-2006, 17:23

Pierwsze czytanie budżetu na rok 2007 stało się w piątek okazją do sporów pomiędzy Komisją Europejską a rządami państw członkowskich i eurodeputowanymi na temat planowanych cięć w unijnej administracji.

Pierwsze czytanie budżetu na rok 2007 stało się w piątek okazją do sporów pomiędzy Komisją Europejską a rządami państw członkowskich i eurodeputowanymi na temat planowanych cięć w unijnej administracji.

Zgodnie z uzyskanym przez PAP z Komisji Europejskiej dokumentem, Rada UE, czyli rządy państw UE, chce w latach 2007-2013 zmniejszyć o 1700 miejsc liczbę personelu w Komisji Europejskiej. Oznacza to redukcję o około 8,5 proc. Finlandia, która kieruje obecnie pracami Rady UE, argumentuje, że należy zwiększyć "produktywność" obecnie zatrudnionych pracowników.

Cięcia miałyby się rozpocząć już w przyszłym roku. Ministrowie finansów państw UE zgodzili się w piątek w pierwszym czytaniu budżetu na rok 2007, by w stosunku do propozycji Komisji Europejskiej zmniejszyć go o 1,8 mld euro, w tym prawie 130 mln euro w wydatkach na administrację w KE.

"Ta propozycja jest zbyt radykalna. Właściwie uniemożliwia rekrutację planowanych 800 pracowników z nowych krajów członkowskich" - powiedziała komisarz UE ds. budżetu Dalia Grybauskaite.

KE musi jeszcze zatrudnić w najbliższych latach ok. 2 tys. osób z nowych państw UE, by wypełnić tzw. pule narodowe. Na konferencji prasowej Grybauskaite przekonywała, że Komisja Europejska może rozważyć reformę administracji, ale musi być ona poparta wcześniejszą analizą jej skutków.

Zastrzeżenia w sprawie cięć w administracji wyraziło w piątek aż 11 krajów, głównie z nowej "10", bo to przede wszystkim z tych krajów instytucje unijne rekrutują obecnie nowych pracowników.

Obok Polski zastrzeżenia wyraziła też Hiszpania, Włochy, Słowacja, Litwa, Łotwa, Portugalia, Irlandia, Luksemburg, Malta i Grecja. Uzgodniono, że do jesieni, przed drugim czytaniem budżetu, odbędą się konsultacje techniczne pomiędzy Komisją a rządami w sprawie planowanej redukcji w unijnej administracji.

"Cięcia nie mogą odbywać się ze szkodą dla nowych państw członkowskich" - powiedział wiceminister finansów Jarosław Pietras, który reprezentował Polskę w Brukseli. Zwrócił też uwagę na ryzyko, że zmniejszenie liczby pracowników w KE może opóźnić wydawanie decyzji KE na przykład przy ocenie wniosków o wykorzystanie funduszy strukturalnych.

Jak informuje PAP, mimo tych zastrzeżeń Polska i inne nowe kraje nie zagłosowały w piątek przeciwko okrojonej wersji budżetu, co - jak przyznał naciskany przez dziennikarzy Pietras - było strategią negocjacyjną. Obrona interesów narodowych - tłumaczył - nie polega tylko na tym, że się "wali pięścią w stół".

"Polska i inne nowe kraje wiedzą, że to dopiero początek negocjacji. Dla nich największym niebezpieczeństwem byłoby zupełne nieprzyjęcie budżetu" - powiedziały PAP źródła dyplomatyczne w Radzie UE.

Zwłaszcza, że przeciwko budżetowi 2007 roku z wewnętrznych powodów - już w piątek opowiedziała się Holandia, Hiszpania i Francja. Zrobiły to wiedząc, że nie mają mniejszości blokującej. "Francja chciała zademonstrować, że nie zgadza się na cięcia w rolnictwie, a Holandia, że cięcia są zbyt małe" - komentowali w kuluarach znawcy tematu.

Jeszcze w piątek eurodeputowani, którzy współdecydują o ostatecznym kształcie budżetu, odrzucili propozycję kompromisu Rady UE. "Nie zgadzamy się z cięciami w administracji, a także polityce zagranicznej i wewnętrznej" - powiedział szef komisji budżetowej PE Janusz Lewandowski (PO).

W historii negocjacji budżetowych nigdy nie doszło jednak do porozumienia Rady UE z Parlamentem Europejskim już w pierwszym czytaniu. Co roku rządy najpierw proponują cięcia, a potem eurodeputowanym udaje się je znacznie ograniczyć.

WST, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Budżet UE 2007: spory o planowane cięcia w unijnej administracji