Budżet UE na 2008 rok przekracza 120 mld EUR

IAR
opublikowano: 24-11-2007, 10:17

Ponad 120 miliardów euro może mieć do wydania w  2008 roku w swoim budżecie Unia Europejska. Unijni ministrowie finansów, obradujący w Brukseli, przyjęli projekt budżetu na 2008 rok.

Ministrowie zaakceptowali priorytetowe wydatki proponowane przez Parlament Europejski. Będą pieniądze na pomoc dla Kosowa i Palestyny oraz na utworzenie Europejskiego Instytutu Technologicznego. Kontynuowana będzie budowa systemu nawigacji satelitarnej „Galileo”.

Ten ostatni projekt wzbudził najwięcej kontrowersji. Budowa europejskiego systemu nawigacji satelitarnej „Galileo” była przez dłuższy czas zawieszona, ponieważ tworzące go firmy z Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Francji nie potrafiły dojść do porozumienia w kwestiach współfinansowania i podziału zadań. Chcąc ratować projekt, Parlament Europejski miesiąc temu postanowił w projekcie budżetu na 2008 rok przeznaczyć na ten cel dodatkową kwotę 890 milionów euro. Eurodeputowani, wbrew opinii niektórych państw członkowskich, wyrazili zgodę na sfinansowanie projektu „Galileo” ze środków Wspólnoty. Chodziło o to, żeby wszystkie państwa mogły na jednakowych warunkach korzystać z nawigacji satelitarnej. Ze względu na tak wysoką kwotę dofinansowania konieczna jest rewizja wieloletniego programu budżetowego UE na lata 2007-2013. Parlament Europejski uważa, że Europa potrzebuje nowoczesnego systemu nawigacji satelitarnej i dlatego warto ratować „Galileo”.

Unijni ministrowie finansów zgodzili się na dofinansowanie systemu „Galileo” kwotą zbliżoną do oczekiwań Parlamentu. Z punktu widzenia interesów Polski ważna jest zgoda na finansowanie Europejskiego Instytutu Technologicznego. Wrocław najpoważniej brany jest pod uwagę jako przyszła siedziba władz tej instytucji. W piątek przed południem unijni ministrowie do spraw nauki przyjęli projekt dokumentu, na podstawie którego Instytut miałby funkcjonować.

IAR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane