Bułgaria chce otrzymywać gaz z Azerbejdżanu

(Tadeusz Stasiuk)
03-11-2006, 13:55

Bułgaria dąży do przyłączenia się do rurociągu dostarczającego gaz z Azerbejdżanu do Turcji, Grecji i Włoch - poinformowała w piątek bułgarska agencja BTA.

Bułgaria dąży do przyłączenia się do rurociągu dostarczającego gaz z Azerbejdżanu do Turcji, Grecji i Włoch - poinformowała w piątek bułgarska agencja BTA.

Podczas piątkowego spotkania ministra gospodarki i energetyki Bułgarii Rumena Owczarowa z jego tureckim odpowiednikiem Hilmi Gulerem strona bułgarska wyraziła gotowość do rozpoczęcia w jak najkrótszym terminie negocjacji na ten temat.

Według Owczarowa "połączenie Bułgarii z tym gazociągiem można zrealizować w krótkim terminie ze względu na "niewielką odległość Bułgarii od rur".

Przyłączenie się Bułgarii do tego gazociągu jest bardzo ważne dla dywersyfikacji źródeł energii, do której dążą władze w Sofii - powiedział Owczarow.

Turecki minister Guler powiedział, że w tym roku Turcja otrzyma gaz azerbejdżański. Pierwotnym celem tej inwestycji było zagwarantowanie dostaw dla Grecji i Włoch, lecz obecnie pracuje się nad projektem o przyłączeniu się Bułgarii.

Obecnie Rosja zaspokaja ok. 95 proc. zapotrzebowania Bułgarii na gaz ziemny. Od roku trwają negocjacje z Gazpromem w sprawie podniesienia cen surowca dla Bułgarii. Według ministra Owczarowa, do końca roku porozumienie zostanie zawarte. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Bułgaria chce otrzymywać gaz z Azerbejdżanu