Bułgaria wprowadza ograniczenia dla pracowników spoza UE

PAP
opublikowano: 29-03-2009, 20:23

Bułgaria wprowadza ograniczenia w  przyjmowaniu pracowników spoza Unii Europejskiej - poinformował w niedzielę wiceminister pracy i polityki socjalnej Dimityr Dimitrow, cytowany przez radio publiczne.

"Przeanalizowaliśmy gruntownie politykę migracyjną i wprowadzimy kwoty dla obywateli spoza UE. Z uwagi na coraz bardziej odczuwalne oznaki kryzysu nie przystąpimy również do realizacji podpisanych w ostatnich latach porozumień o rozszerzeniu dostępu do bułgarskiego rynku pracy dla obywateli Macedonii, Mołdawii i Ukrainy" - dodał.

Według ocen resortu pracy bezrobocie w Bułgarii powoli wzrasta w ostatnich miesiącach. Obecnie wynosi ono 7 proc., przy miesięcznym wzroście o 0,32 proc.

Najpoważniejszy wzrost bezrobocia widać w budownictwie.

Na razie trudno ocenić, jaki będzie spadek zatrudnienia w turystyce, gdzie odnotowuje się spadek liczby gości.

Jeszcze rok temu Bułgaria skarżyła się na brak przynajmniej kilku tysięcy rąk do pracy i negocjowała z Chinami i Wietnamem możliwość sprowadzenia pracowników, głównie dla turystyki.

Według wiceministra nie można jeszcze mówić o masowym powrocie do Bułgarii emigrantów.

Oficjalne statystyki mówią o powrocie 4 tys. osób w 2008 roku. Jednak liczba ta nie odzwierciedla rzeczywistego stanu rzeczy z uwagi na fakt, że emigranci zachowują stałe zameldowanie w kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Bułgaria wprowadza ograniczenia dla pracowników spoza UE