Bułgarska drogówka bierze ponad 100 tys. łapówek miesięcznie

PAP
opublikowano: 16-11-2010, 17:26

Policjanci z bułgarskiej drogówki przyjmują miesięcznie ponad 100 tys. łapówek - wynika z opublikowanego we wtorek raportu pozarządowego Centrum Badania Demokracji.

Zdaniem analityka Tichomira Bezłowa, który od początku lat 90. bada zjawisko korupcji oraz przestępczości kryminalnej i gospodarczej, Bułgaria nie jest wyjątkiem ani w regionie bałkańskim, ani w Unii Europejskiej, lecz skala zjawiska jest szersza niż w pozostałych krajach Unii.

Na konferencji "Korupcja bez granic - powiązania między korupcją a przestępczością zorganizowaną", w której uczestniczył m.in. wicepremier i szef bułgarskiego MSW Cwetan Cwetanow, stwierdzono, że "nawet w krajach, w których istnieje systemowa korupcja, nie można mówić o takiej jej masowości, jak w Bułgarii".

Bezłow zwrócił uwagę, że jednym z problemów są przepisy ułatwiające praktyki korupcyjne. Mówił, że np. w Serbii policjanci z drogówki nie mogą zatrzymywać podróżnych na magistralach drogowych. Powiedział też, że w Bułgarii na początku kadencji obecnego rządu odnotowano pewien fenomen: policjanci masowo przestali brać łapówki. Okazało się, że otrzymali bezpośrednią instrukcję od przełożonych, ponieważ w tym czasie trwała specjalna operacja antykorupcyjna. Po jej zakończeniu stare praktyki wróciły.

"Najpoważniejszym problemem w Bułgarii jest to, że wszystkie instytucje są objęte korupcją. Jeżeli zrobimy porównanie z Włochami, tam są poważne problemy w sądach, lecz nie w prokuraturze. W Grecji są duże problemy korupcyjne we władzach lokalnych i mniejsze - w centralnych. W brytyjskich sądach nie było sprawy korupcyjnej od dziesięcioleci. Jednocześnie w Bułgarii nie ma dziedziny, która nie byłaby poważnie objęta korupcją" - powiedział analityk, podkreślając, że korupcja dotyczy zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego.

"Jednym z problemów, z którymi korporacje międzynarodowe mają do czynienia w Bułgarii, jest to, że po nabyciu miejscowej spółki czy otwarciu przedstawicielstwa okazuje się, że krajowy management wchodzi w konszachty z miejscowymi biznesmenami i politykami" - mówił Bezłow, dodając, że zjawisko to jest charakterystyczne dla całego regionu Europy Południowo-Wschodniej.

Według ostatniego raportu Transparency International z października br. wskaźnik korupcji w Bułgarii pogorszył się w ostatnim roku. Jest on wyższy od przeciętnego dla regionu południowo-wschodniej Europy, a w UE tylko sytuacja w Grecji wygląda gorzej. W grupie 178 badanych przez TI państw Bułgaria zajmuje 73. miejsce obok Salwadoru, Panamy i Trynidadu i Tobago.

Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
×
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane