Bułgarski rząd zamierza zrezygnować z programu sprzedaży obywatelstw

  • PAP
opublikowano: 22-01-2019, 21:01

Bułgaria zamierza zrezygnować ze sprzedaży obywatelstw bogatym ludziom z innych państw - poinformowało we wtorek tamtejsze ministerstwo sprawiedliwości. Według bułgarskiego rządu program ten nie przyniósł znaczących korzyści gospodarce kraju.

"Dane pokazują, że cel, jakim było zwiększenie inwestycji zagranicznych w naszym kraju, nie został w rzeczywistości osiągnięty. Nie powstały nowe miejsca pracy ani nie nastąpił wzrost gospodarczy" - podało ministerstwo w komunikacie.

Bułgarski rząd wydał komunikat w dzień po tym, gdy Reuters dotarł do raportu Komisji Europejskiej, która ostrzega państwa UE przed sprzedażą obywatelstw bogatym ludziom z innych krajów. Zdaniem KE, która zamierza opublikować w środę sprawozdanie na ten temat, taki proceder zwiększa ryzyko prania pieniędzy, korupcji i uchylania się od podatków.

Bułgaria jest jednym z trzech krajów UE, obok Cypru i Malty, które wprowadziły program "obywatelstwa poprzez inwestycje". Takie systemy wymagają od wnioskodawców dokonania znacznych inwestycji w nieruchomości lub obligacje, w zamian za co otrzymują paszporty, dzięki którym pracują i mieszkają w dowolnym kraju Unii oraz swobodnie podróżują po obszarze Schengen.

Według agencji Reuters, aby otrzymać obywatelstwo w Bułgarii, trzeba było tam zainwestować 500 tys. euro. Tamtejszy resort sprawiedliwości poinformował, że na taki krok od 2013 roku zdecydowało się zaledwie 50 obcokrajowców, którzy pochodzili z Rosji, Egiptu, Izraela i Pakistanu.

Reuters przypomina również, iż w październiku ub.r. prokuratura w Bułgarii oskarżyła jednego z urzędników państwowych w związku z podejrzeniem o oszustwo przy sprzedaży obcokrajowcom bułgarskich paszportów.

KE w swoim raporcie podkreśla także, iż w 20 krajach unijnych istnieją programy sprzedaży prawa stałego pobytu obcokrajowcom. Zdaniem Komisji takie prawo stwarza podobne ryzyko, jak programy dotyczące sprzedaży obywatelstw.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu