Bułgarzy demonstrują w proteście przeciw złej sytuacji gospodarczej

DI, PAP
10-03-2013, 14:57

W Bułgarii odbyły się w niedzielę demonstracje w proteście przeciwko złej sytuacji gospodarczej kraju, manifestowano m.in. przeciw prywatyzacji części kolei państwowych.

W Sofii w zgromadzeniach wzięło udział około tysiąca osób; ponad pięć tysięcy - w Warnie.

W Sofii i Warnie demonstranci zablokowali główne dworce kolejowe. Protestowali głównie przeciwko prywatyzacji części kolei państwowych BDZ zajmującej się przewozem towarów. Nieśli plakaty z napisami: "Bułgario, obudź się!", "Przyszłość dla młodych" i "BDZ nie jest na sprzedaż". Wykrzykiwali też hasło "Mafia!".

Demonstracje odbyły się też w mniejszych miastach; liczba uczestników wahała się od kilkuset do tysiąca. Ponadto zablokowana została na wysokości Błagojewgradu prowadząca z Grecji trasa międzynarodowa E79.

Również w niedzielę szpital w Płowdiwie ogłosił, że zmarł 53-letni mężczyzna, który 26 lutego dokonał samospalenia. Był to mieszkaniec miejscowości Radnewo na południu kraju, mieszkający z bezrobotną jak on partnerką i pięciorgiem dzieci. Jego samospalenie z powodu biedy było trzecim takim aktem w Bułgarii od początku lutego.

Niedziela jest już 29. dniem protestów w Bułgarii wywołanych problemami gospodarczymi kraju - zauważa portal informacyjny Novinite. Demonstracje są jednak mniej liczne niż w poprzednich tygodniach - podała agencja AFP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Bułgarzy demonstrują w proteście przeciw złej sytuacji gospodarczej