Bullard z Fed chciałby mocnej podwyżki stóp

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 07-04-2022, 20:45

James Bullard, szef oddziału Banku Rezerw Federalnych z St. Louis opowiada się za mocną podwyżką stóp procentowych w amerykańskiej gospodarce, gdyż – jak podkreślił – konieczne jest odzyskanie kontroli nad najwyższą od kilku dekad inflacją.

James Bullard
James Bullard
fot. Luke MacGregor/Bloomberg

Cytowany przez agencję Bloomberg bankier stwierdził, że popiera 50-pkt podniesienie stawki już na majowym posiedzeniu władz monetarnych. Optuje również za jak najszybsza redukcją bilansu Fed.

Chciałbym, aby w drugiej połowie roku kluczowa stopa kształtowała się w przedziale 3-3,25 proc. – powiedział Bullard. Podkreślił, że wiele czynników wskazuje, że wysoka inflacja będzie miała trwały charakter, więc konieczne są zdecydowane działania by sobie z nią poradzić.

Bullard oczekuje wolniejszego wzrostu gospodarczego, choć prognozuje, że będzie on na solidnym poziomie 2,8 proc. w 2022 r., zaś stopa bezrobocia może spaść poniżej 3 proc.

W marcu FOMC, ramię Fed odpowiedzialne za politykę stóp procentowych, po raz pierwszy od 2018 podniósł stawki procentowe. Zwiększyły się one o 25 punktów bazowych do docelowego poziomi 0,25-0,50 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane