Bumar Łabędy na wielu frontach

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 16-02-2007, 00:00

Serwis leopardów, eksport Twardego do Malezji, elementy dla Opla, wiertła dla górnictwa, koła dla kolejnictwa.

Serwis leopardów, eksport Twardego do Malezji, elementy dla Opla, wiertła dla górnictwa, koła dla kolejnictwa.

Tak wygląda portfel spółki.

W przyszłym tygodniu zostanie rozstrzygnięty konkurs na członków zarządu Bumaru, eksportera broni, który skonsolidował większość firm zbrojeniowych. Jednym z kandydatów jest Artur Trzeciakowski, prezes należącego do grupy gliwickiego Bumaru Łabędy. Na razie nie chce jednak mówić o swojej przyszłości w Warszawie. Woli opowiadać o gliwickiej spółce. Jest o czym.

Leopard dla Gliwic

— Skończyliśmy dostawę 228 wozów zabezpieczenia technicznego WZT 3 do Indii. Staramy się o nowe zamówienia — mówi Artur Trzeciakowski.

Zakład produkuje też wieże HITFIST do transportera Rosomak dla polskiej armii. Kolejnym kontraktem może być serwisowanie należących do niej 120 niemieckich czołgów Leopard II.

— Ministerstwo Obrony Narodowej zgodziło się na ich serwis. Mamy też szansę otrzymać certyfikat na serwisowanie leopardów nie tylko dla polskiej armii — dodaje prezes.

Twardy do Malezji

Bumar Łabędy znany był głównie z produkcji czołgów PT-91 (Twardy). Właśnie rusza z dostawą dla Malezji.

— Do 31 sierpnia musimy dostarczyć do Kuala Lumpur 6 sztuk — na obchody 50-lecia Malezji. Będzie wielka feta — mówi Artur Trzeciakowski.

Dla górników i kolei

Spółka chce w tym roku zainwestować 20 mln zł, m.in. w nowe technologie. Dzięki własnym i europejskim licencjom zamierza zwiększyć produkcję maszyn budowlanych oraz produkcję dla Opla.

— Prowadzimy też rozmowy z polskimi instytutami, by współpracować przy produkcji urządzeń wiertniczych dla górnictwa — dodaje prezes.

Kolejny segment działalności to produkcja na potrzeby kolejnictwa.

— Na bocznicach stoi wiele pociągów, które wymagają wymiany kół na monoblokowe. Mieliśmy szansę otrzymać z USA zamówienie na dostawę 2,5 tys. zestawów miesięcznie. Niestety, takiej ilości nie możemy wyprodukować nawet rocznie — wyjaśnia prezes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane