Bundesbank: w styczniu wróci inflacja w Niemczech

opublikowano: 18-01-2021, 15:24

Bank centralny Niemiec oczekuje powrotu w styczniu inflacji kończącego okres pięciu miesięcy spadku cen.

Bundesbank spodziewa się wzrostu cen wielu dóbr w ujęciu rocznym z powodu wygaśnięcia tymczasowej obniżki podatku VAT, a także wprowadzenia programu opłat za emisję gazów cieplarnianych.

fot. Kai Pfaffenbach/Reuters/Forum
fot. Kai Pfaffenbach/Reuters/Forum

Perspektywa powrotu inflacji w Niemczech może przyczynić się do wzrostu cen w całej strefie euro. Gdyby tak się stało, byłoby to pozytywnym obrotem spraw z punktu widzenia Europejskiego Banku Centralnego, który od dłuższego czasu stara się działaniami stymulacyjnymi spowodować wzrost dynamiki cen.

- 2021 będzie pierwszym rokiem od dawna w którym prognozy inflacji EBC okażą się zbyt niskie – powiedział Carsten Brzeski z ING, według którego efekt niskiej bazy pchnie wskaźnik inflacji w kierunku 2 proc.

W opublikowanym w poniedziałek raporcie Bundesbank wskazał także, że ostatnie oznaki odporności gospodarki Niemiec dają powody do nadziei, że przedłużone i zaostrzone ograniczenia na początku nowego roku nie spowolnią zbytnio ożywienia gospodarczego.

- Jednakże, jeśli tempo zakażeń nie spadnie znacząco i obecne ograniczenia aktywności gospodarczej zostaną utrzymane dłużej lub zostaną jeszcze zaostrzone, może to spowodować znaczące pogorszenie – podkreślił bank centralny Niemiec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane