Burzliwy sierpień dla klientów TFI

Jagoda Fryc
opublikowano: 08-09-2011, 10:41

Ranking "PB": Najgorszy fundusz stracił prawie 21 proc. To był czas na złoto

Koniec lata nie był łaskawy dla klientów TFI. Zarobili głównie ci, którzy postawili na złoto lub grali na krótko.

Sierpień na rynku funduszy inwestycyjnych okazał się najgorszym miesiącem od końca ostatniej bessy, czyli od początku 2009 r. Ponad dwie trzecie funduszy było pod kreską i tylko najlepszym udało się wygrać z indeksem. Najlepiej poradził sobie Superfund Goldfuture, który powiększył portfele inwestorów o 15,6 proc. Fundusz ten jednak miał bardzo ułatwione zadanie. Wynik inwestycyjny wsparły rekordowe ceny złota w sierpniu.
- Strategia zarządzania funduszem Superfund Goldfuture ma na celu podążanie za tym trendem, czego odzwierciedleniem są wyniki funduszu - mówi Łukasz Tokarski, zarządzający funduszami Superfund TFI.
Drugim pod względem najlepszej stropy zwrotu (11,9 proc.) był Quercus short, ale fundusz ten na spadkach zarabia, a na zwyżkach traci. Sierpniowa bessa mu sprzyjała. Na szczególną uwagę i wyróżnienie zasługuje natomiast PZU Energia Medycyna Ekologia, który już od dłuższego czasu jest prymusem wśród funduszy. Mimo iż w sierpniu zarobił mniej niż produkty oparte na złocie, to zasługuje na miano funduszu miesiąca, bo wyróżnia się stabilnym wynikiem inwestycyjnym. W sierpniu zarobił 4,1 proc., a w skali trzech miesięcy 5,2 proc.
Walka z indeksem
Sierpniowe spadki dotknęły wszystkich, ale najbardziej ucierpiały fundusze z udziałem akcji. Tylko połowa z nich miała lepszy wynik niż WIG (-10,5 proc.). Na dnie tabeli znalazł się Pioneer Akcji Polskich, który w sierpniu stracił najwięcej, bo ponad 19 proc. Natomiast na szczególną uwagę zasługuje Allianz Selektywny, który znokautował indeks i pokonał konkurencję, minimalizując straty do -3,1 proc.
- Czynnikiem ograniczającym straty był skoncentrowany portfel akcji, który zachował się znacznie lepiej od indeksów giełdowych. Relatywnie niewielkie aktywa funduszu nie miały wpływu na wynik. Transakcje zabezpieczające były realizowane na płynnym rynku - mówi Marek Mikuć, wiceprezes Allianz TFI.
Akcyjnych rywali zdystansowali też Copernicus Akcji Dywidendowych z wynikiem -7,2 proc. oraz Legg Mason Akcji, który stracił 7,9 proc.
- Zarządzanie to proste zajęcie. Należy wybierać najlepsze spółki, mieć dużo akcji w portfelu, kiedy rynki rosną, a mało, kiedy spadają. Tak właśnie było w naszych funduszach akcyjnych, a w szczególności w funduszu akcji dywidendowych. Wielkość aktywów ma wtórne znaczenie, najważniejsza jest odpowiednia selekcja i alokacja - mówi Marcin Billewicz, prezes zarządu Copernicus Securities.
Wśród "misiów" najlepiej obronił się PKO Akcji MiŚ Plus, który odnotował 5 proc. straty. Średnia w tej kategorii wynosi -11,3 proc.
- O lepszej stopie zwrotu funduszu w porównaniu z konkurencją zdecydował odpowiedni dobór spółek do portfela, które dzięki dobrym fundamentom spadły mniej od indeksów sWIG80 oraz mWIG40 - mówi Magdalena Zajączkowska-Ejsymont, zarządzający portfelem PKO TFI.
Na drugim miejscu uplasował się Allianz Akcji MIŚ, który ograniczył spadki do -6,8 proc. Głównie dzięki niskiej alokacji w akcje w stosunku do portfeli modelowych w pierwszej dekadzie sierpnia i aktywnej polityce zabezpieczania pozycji kontraktami terminowymi na indeksy. Najgorzej z "misiów" wypadł Pioneer MiŚ Rynku Polskiego, który stracił aż 20,7 proc. (czytaj obok).
Dłużne nie zawiodły
Gdy na giełdzie panowała panika, część inwestorów szukała schronienia w funduszach bezpiecznych. W sierpniu się nie zawiedli. Tylko 4 z 24 funduszy dłużnych było pod kreską. Reszta broniła portfeli klientów wzorowo. Najlepszym z tej kategorii był PZU Papierów Dłużnych Polonez, który zarobił 2,4 proc. Drugie miejsce ex aequo zajęły fundusze obligacji AXA, Pioneer i Arka, które zarobiły 1,1 proc.
Na drugim biegunie znajduje się BPH Obligacji 2, któremu nie udało się pokonać spadków. Fundusz uszczuplił portfele inwestorów o 1,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane