Bush zatwierdził plan sankcji wobec Sudanu

opublikowano: 07-02-2007, 18:50

Administracja prezydenta USA George'a Busha zatwierdziła plan nałożenia sankcji ekonomicznych na Sudan, jeżeli rząd tego kraju nadal będzie się opierać przed pokojowym rozwiązaniem konfliktu w Darfurze, który pochłonął już prawie pół miliona śmiertelnych ofiar.

Administracja prezydenta USA George'a Busha zatwierdziła plan nałożenia sankcji ekonomicznych na Sudan, jeżeli rząd tego kraju nadal będzie się opierać przed pokojowym rozwiązaniem konfliktu w Darfurze, który pochłonął już prawie pół miliona śmiertelnych ofiar.

Plan, opracowany przez Ministerstwo Skarbu, przewiduje zablokowanie transakcji bankowych przeprowadzanych przez rząd Sudanu w bankach amerykańskich. Sudan żyje głównie z dochodów ze sprzedaży swojej ropy naftowej za dolary i dlatego wiele jego transakcji przechodzi przez banki w USA. Wielu ekspertów wątpi jednak w skuteczność planowanych sankcji.

Jak powiedział dziennikowi "Washington Post" specjalny wysłannik Busha do Sudanu Andrew Natsios, sankcje będą uruchomione, jeżeli wznowione zostaną ataki na obozy dla uchodźców, jeżeli rząd będzie nadal odmawiał rozmów z przedstawicielami sił rebelianckich i jeżeli odmówi wprowadzenia w życie planu byłego sekretarza generalnego ONZ Kofi Annana, aby wzmocnić afrykańskie siły pokojowe o siły ONZ, w sumie do 20.000 wojsk i policji.

Obecnie trwa kruchy rozejm w wojnie domowej w Sudanie, która zaczęła się w 2003 r., doprowadziła do śmierci 450.000 ludzi w regionie Darfuru i pozostawiła 2,5 miliona bez dachu nad głową. Islamski rząd w Chartumie posługuje się muzułmańską milicją Dżandżawidów do rozprawy z rebeliantami na południu kraju.

Administracja już dwa lata temu oskarżyła rząd sudański o ludobójstwo w Darfurze. Jednak poza pomocą humanitarną, USA i inne kraje Zachodu niewiele jak dotąd zrobiły dla położeniu kresu wojnie w Sudanie i zapobieżenia dalszym ofiarom.

Tomasz Zalewski

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane