BUW został uznany za najbezpieczniejszy gmach

Radosław Górecki
12-12-2000, 00:00

BUW został uznany za najbezpieczniejszy gmach

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego została uhonorowana pierwszą nagrodą Assa Abloy dla najpiękniejszego i bezpiecznego obiektu architektonicznego 2000 r.

Statuetkę otrzymali twórcy nowego gmachu biblioteki, architekci: Marek Budzyński i Zbigniew Badowski. Nagroda przyznana została przez firmę Assa Abloy, specjalizującą się w systemach kontroli dostępu.

Nowy gmach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego ma powierzchnię ponad 60 tys. mkw., z czego pod zbiory biblioteczne przeznaczone jest 40 tys. mkw., z możliwością rozszerzenia o następne 10 tys. mkw. Gmach biblioteki może pomieścić zbiór 5 milionów woluminów.

Obiekt łączy w sobie dwie funkcje: kulturalną i komercyjną. Część frontowa i kondygnacja podziemna w pierwszych latach funkcjonowania nie będą wykorzystywane do celów bibliotecznych. Zostały one wynajęte firmom komercyjnym, a dochody przeznaczone mają być na spłatę kredytów zaciągniętych na budowę biblioteki. Na parterze obiektu znajdują się m.in: sala wystawowa i restauracja. Pozostała powierzchnia tej kondygnacji jest niedostępna dla użytkowników. Większą jej część wypełnia bowiem magazyn.

Na pierwszym piętrze zlokalizowane zostały: stanowisko informacji wstępnej, katalogi biblioteczne zarówno komputerowe, jak i kartkowe. Na drugim piętrze biblioteki znajdują się czytelnie. Na najwyższym, trzecim piętrze umieszczono gabinety zbiorów specjalnych: rycin, starych druków, kartografii, rękopisów, zbiorów muzycznych i dokumentów życia społecznego oraz organizowany gabinet zbiorów XIX-wiecznych.

Architekci Marek Budzyński i Zbigniew Badowski znani są także z projektu nowej siedziby Sądu Najwyższego przy placu Krasińskich w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / BUW został uznany za najbezpieczniejszy gmach