Bydgoszcz płaci zbliżeniowo

opublikowano: 14-10-2018, 22:00

Miasto uruchomi drugi w Polsce system typu „open payment”, który działa w całym mieście.

— Bydgoszcz zyskała wygodny system biletowy dla pasażerów z Polski i zagranicy, który pozwala także na integrację z innymi opłatami za usługi miejskie, np. za parkingi — informuje Krzysztof Polończyk, prezes First Data Polska. Wspólnie z miastem spółka uruchomiła system płatności kartą w autobusach i tramwajach, który rozlicza opłaty za przejazdy. Dostawcą rozwiązania jest Mennica Polska.

— Wprowadzenie systemu do elektronicznego zakupu biletów to kolejny etap w rozwoju bydgoskiej komunikacji — komentuje Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Podobne rozwiązania funkcjonują w Londynie, Barcelonie, Mediolanie, Madrycie i Ostrawie. Bydgoszcz jest drugim miastem w Polsce, po Wrocławiu, które wdrożyło bezgotówkowy system biletowy w komunikacji miejskiej obejmujący całe miasto. W stolicy Dolnośląskiego system również jest obsługiwany przez Mennicę Polska i First Data Polska. System umożliwia pasażerowi zapłatę za bilet w trakcie przejazdu. Jej rodzaj można wybrać na ekranie biletomatu pokładowego, następnie zbliżyć do niego kartę lub smartfon. Urządzenie zamieni numer karty płatniczej i informacje o transakcji w token, czyli bezpieczny i anonimowy zapis, który zastępuje bilet kartonikowy. Zaszyfrowane informacje trafiają do First Data Polska, która autoryzuje i rozlicza płatność.

„To rozwiązanie spełnia rygorystyczne wymagania dla systemów transportowych opracowane przez organizacje płatnicze Mastercard i Visa” — czytamy w komunikacie prasowym First Data Polska.

Do końca października w Bydgoszczy zostanie zainstalowanych 308 biletomatów pokładowych z funkcją płatności metodą zbliżeniową. W ten sposób można nabyć bilety jednorazowe i czasowe z uwzględnieniem przysługującej ulgi. Możliwe będzie również zapłacenie za osoby towarzyszące. Podobny bezgotówkowy system biletowy jest testowany w ramach pilotażu w Gdańsku na liniach 110 i 210 kursujących na lotnisko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu