Byki muszą zdobyć się na zryw

Roman Przasnyski, Open Finance
opublikowano: 23-11-2010, 09:02

Jeśli warszawski parkiet ma uchronić się przed negatywnym scenariuszem, popyt powinien szybko zmobilizować siły. Zbliżające się poziomy wsparcia dają szansę na ruch w górę, ale byki stoją przed niełatwym zadaniem.

Od 9 listopada korekta zabrała indeksowi największych spółek 4,4 proc. i utrzymuje się już od ośmiu sesji. Towarzyszą jej wysokie, przekraczające 2 mld zł dziennie obroty. Byle czym nie da się rynku "postraszyć". Warszawski parkiet razi słabością, na tle pozostałych giełd. A tymczasem S&P500, który aż do poprzedniego wtorku zniżkował o 4 proc., od pięciu dni mozolnie idąc w górę, odrobił niemal połowę strat. W tym czasie DAX zwiększył wartość o 2,4 proc. Coś tu nie gra, skoro bliżej nam do Aten i Madrytu, niż do Frankfurtu, czy Paryża, który też zdobył ostatnio skromne 1,5 proc.

Nasze byki silą się jedynie na desperackie i robiące niedobre wrażenie, akcje na końcowym fixingu lub tuż przed nim. W poniedziałek też widzieliśmy próbę takiej zagrywki. I mogliśmy obserwować lekką szarżę niedźwiedzi, które z łatwością te zapędy utemperowały. Jeśli popyt nie weźmie się do roboty, a w otoczeniu nastroje się nie poprawią, to lada moment zobaczymy, jak WIG20 zbliża się do poziomu 2600 punktów.

Dziś szanse na powstrzymanie spadków opierają się na liczeniu, że europejskie parkiety będą dążyły do odreagowania poniedziałkowych zniżek, a Ameryka na to pozwoli. Większych  ruchów możemy spodziewać się dopiero wczesnym popołudniem, gdy poznamy skorygowane tempo wzrostu gospodarki Stanów Zjednoczonych w trzecim kwartale. Analitycy liczą, że wyniesie ono 2,4 proc. Jeśli rzeczywistość mocniej odchyli się od prognoz, rynki na to zareagują. Tuż przed zakończeniem handlu w Warszawie, pojawią się dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym. Tu oczekiwany jest niewielki spadek, do 4,5 mln i nikt nie liczy na cud.

Wczorajsze wieczorne spadki na rynku ropy i miedzi oraz wzrost notowań złota, w połączeniu z dzisiejszym zdecydowanym azjatyckim osłabieniem, nie wróżą najlepszego przebiegu pierwszej fazy notowań. Ale być może koniec będzie lepszy.

KOMENTARZ PRZYGOTOWAŁ: Roman Przasnyski, Open Finance

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski, Open Finance

Polecane