Były makler UBS deportowany do Ghany

opublikowano: 15-11-2018, 09:26

Kweku Adoboli, makler z londyńskiego City, który swoimi nieautoryzowanymi transakcjami niemal doprowadził do bankructwa największego szwajcarskiego banku, został deportowany do Ghany.

38-letni Adoboli w poniedziałek poleciał do Ghany, skąd przyjechał do Wielkiej Brytanii w wieku 12 lat. W 2012 roku został skazany na 7 lat więzienia za fałszerstwa księgowe i oszustwa dokonane między październikiem 2008 roku a wrześniem 2011 roku. Prokurator mówił podczas procesu, że Adoboli był „jedną, dwie transakcje od zniszczenia największego szwajcarskiego banku”. W pewnym momencie miał na rynku otwarte pozycje wartości 5,7 mld GBP. Doprowadził ostatecznie do straty wysokości 1,4 mld GBP.

Zobacz więcej

Kweku Adoboli; fot. Bloomberg

Były makler wyszedł z więzienia po czterech latach. Zgodnie z brytyjskim prawem wszyscy obcokrajowcy skazani na kary więzienia powyżej 4 lat są poddani automatycznej deportacji do macierzystego kraju. W Wielkiej Brytanii prowadzono kampanię, której celem było umożliwienie Adobolemu pozostanie w kraju. Poparło ją ponad 74 tys. osób, w tym wielu członków parlamentu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu