Były prezes idzie na wojnę z IDMSA

  • Jagoda Fryc
12-12-2012, 00:00

Piotr Kukowski wytacza działa przeciw byłemu pracodawcy. Ujawnia kulisy odwołania z funkcji prezesa i rozważa skierowanie sprawy do sądu

Konflikt z Piotrem Kukowskim, byłym prezesem Idea TFI, nie jest jedynym problemem, z jakim będzie musiał się zmierzyć Grzegorz Leszczyński, prezes DM IMDSA. Okazuje się, że jego zespół zarządzania aktywami topnieje w oczach. Z firmy odszedł już Krzysztof Radojewski, a wypowiedzenia złożyli Adam Zaremba, główny ekonomista Idea TFI, oraz Jacek Lorek, zarządzający aktywami.

Piotr Kukowski, fot. Marek Wiśniewski
Zobacz więcej

Piotr Kukowski, fot. Marek Wiśniewski

Oznacza to, że broker pozostał z jednym licencjonowanym doradcą inwestycyjnym (zgodnie z wymogami ustawy o funduszach potrzebnych jest co najmniej dwóch), który również szykuje się do ewakuacji. Ponadto jak dowiedział się „Puls Biznesu”, firmą zaczęła interesować się Komisja Nadzoru Finansowego, która podjęła już działania w trybie nadzorczym.

Piotr Kukowski z funkcją prezesa Idea TFI pożegnał się z końcem listopada. W lakonicznym komunikacie IDMSA padło stwierdzenie, że wyczerpał on mandat zaufania. O rzeczywistych powodach zwolnienia nie dowiedział się ponoć nawet sam zainteresowany.

— Nie dano mi nawet szansy skonfrontowania z decyzją o odwołaniu. Posiedzenie rady nadzorczej odbyło się w tajemnicy. O fakcie odwołania dowiedziałem się z mediów. Następnego dnia po moim odwołaniu dowiedziałem się od pracowników spółki, że pani pełniąca obowiązki prezesa z ramienia rady nadzorczej [Agnieszka Rachwalska-Marko — przyp. red.] miała stwierdzić i przekazać załodze, że powodem mojego odwołania było rzekome działanie na szkodę spółki. Tego rodzaju zarzuty są bezpodstawne i jeśli ich autorstwo zostanie potwierdzone, rozważę skierowanie sprawy na drogę sądową — mówi Piotr Kukowski, były prezes Idea TFI.

Jednak jak dowiedział się „Puls Biznesu”, działaniem na niekorzyść spółki miały być rozmowy Piotra Kukowskiego z konkurencyjnymi firmami na temat współpracy dotyczącej zarządzania funduszami, po to aby Idea TFI mogło mieć kontrolę nad procesem inwestycyjnym.

Wstrząsy w Idea TFI zaczęły się po tym, jak firma zaliczyła kilka spektakularnych wpadek inwestycyjnych (czytaj obok). Według Grzegorza Leszczyńskiego, odpowiedzialność za nie ponosi Piotr Kukowski.

O tym, że Idea znalazła się w kłopotach, zdecydowały inwestycje dokonane przez ostatnie 2 lata — aktywa flagowego funduszu Idea Premium w tym czasie podwoiły się do 2 mld zł, a sporą część z nich utopiono w obligacjach DSS (Idea kupiła za 40 mln zł obligacje bankrutującej już wówczas firmy), Alterco (45 mln zł) czy Sky Clubu, One2One i Instalexportu. Emisje te pilotował… DM IDMSA.

Więcej w środowym "Pulsie Biznesu" - czytaj >>

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Były prezes idzie na wojnę z IDMSA