Były prezes Volkswagena oskarżony w USA

opublikowano: 04-05-2018, 07:13
aktualizacja: 04-05-2018, 07:17

Amerykański Departament Sprawiedliwości postawił zarzuty kryminalne Martinowi Winterkornowi, byłemu prezesowi Volkswagena, donosi Reuters.

Amerykański resort sprawiedliwości zarzuca Winterkornowi, że spiskował w sprawie ukrycia manipulacji Volkswagena przy emisji spalin aut spółki z silnikami diesla.

Zobacz więcej

Winterkorn Martin (fot. Bloomberg)

Zarzuty postawiono Winterkornowi już w marcu, ale ujawniono to dopiero w czwartek. 

- Jeśli próbujesz oszukiwać Stany Zjednoczone, zapłacisz za to wysoką cenę – powiedział Jeff Sessions, prokurator generalny USA.

Winterkorn zrezygnował ze stanowiska prezesa Volkswagena niedługo po tym jak we wrześniu 2015 roku ujawniono w USA, że auta z silnikami diesla niemieckiej spółki nie są tak „czyste” jak ona deklaruje dzięki manipulacji pomiarem emisji spalin.

Reuters zwraca uwagę, że postawienie zarzutów Winterkornowi w USA ma głównie charakter symboliczny. Można spodziewać się, że były prezes Volkswagena nie uda się do USA aby stanąć przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. 

W 2017 roku Volkswagen zawarł ugodę z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości godząc się zapłacić 4,3 mld USD. Całkowity koszt, który poniesie w USA z powodu „dieselgate”, wyniesie ponad 25 mld USD, przypomina agencja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu