Byron Wien zapowiada euforię na rynkach

opublikowano: 03-01-2018, 13:50
aktualizacja: 03-01-2018, 13:59

Wskaźnik S&P500 zakończy rok kilkunastoprocentowym wzrostem, a ceny ropy skoczą o co najmniej jedną czwartą, uważa finansista Byron Wien.

Zobacz więcej

Byron Wien (fot. Bloomberg)

Byron Wien, odpowiedzialny za zarządzanie aktywami zamożnych klientów w towarzystwie Blackstone, jak co roku ogłosił listę zaskakujących prognoz na następne 12 miesięcy. W 2018 r. inwestorów zaskoczy dalsza poprawa rynkowej koniunktury, uważa 86-letni specjalista, który przez 21 lat był głównym strategiem inwestycyjnym Morgan Stanley. Jego zdaniem rynki akcji ogarnie szał spekulacji, a indeks giełdy nowojorskiej S&P500 zakończy rok ponad pułapem 3 000 punktów, co oznaczałoby ponad 12,2 proc. umocnienia. Rozgrzanie rynku oraz burzliwa geopolityka sprawiają jednak, że po drodze możliwa jest korekta nawet do 2300 punktów, czyli o 15 proc. w porównaniu z wtorkowym zamknięciem. Za takim scenariuszem przemawiają dalszy wzrost zysków spółek oraz zbliżająca się do 4 proc. dynamika amerykańskiego PKB.

„Populizm, ścieranie się regionalnych interesów oraz anarchia będą się rozprzestrzeniać po świecie. Premierem Wielkiej Brytanii zostanie Jeremy Corbyn, a mimo represyjnej postawy Madrytu niepokoje w Katalonii utrzymają się. Pomimo niekorzystnych skutków gospodarczych brexitu nieoczekiwanym wynikiem będzie ściślejsza współpraca kontynentalnych członków UE, także współpraca gospodarcza, która doprowadzi do przyspieszenia wzrostu” – pisze w corocznym raporcie Byron Wien.

Według charyzmatycznego finansisty wzmożony apetyt na ryzyko będzie widoczny także na innych rynkach. Ceny ropy skoczą powyżej 80 USD za baryłkę, czyli o ponad 25,9 proc. w porównaniu z obecnymi notowaniami. Cztery podwyżki stóp Fedu oraz wzrost presji inflacyjnej sprawią, że rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich będą zmierzać w stronę pułapu 4 proc. Tymczasem na rynkach walutowych umacniać się będzie dolar. Notowania euro spadną z obecnie notowanych 1,20 USD do 1,10 USD, a kurs dolara w japońskim jenie wzrośnie ze 112 JPY do 120 JPY, zapowiada Byron Wien.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Byron Wien zapowiada euforię na rynkach