Bytom stoi przed trudnym zadaniem

Artur Sulejewski
02-09-1999, 00:00

Bytom stoi przed trudnym zadaniem

AMBITNY PLAN: W drugim etapie naprawy Bytomia, zarządzanego przez Cezarego Przybysławskiego, założono osiąganie przez spółkę dodatniego wyniku na podstawowej działalności. Po półroczu cel nie jest realizowany. Strata operacyjna przekroczyła 0,9 mln zł. fot. BS

W 1997 roku załamały się wyniki finansowe Zakładów Odzieżowych Bytom. Spółka zdołała wykazać jedynie zysk brutto na sprzedaży (8,4 mln zł). Na kolejnych obszarach zyskowności, które zawiera rachunek zysków i strat, pojawiły się straty. Kwota ujemna wyniku netto przekroczyła poziom 29,6 mln zł. Firma chcąc przetrwać zmuszona została do wprowadzenia zmian. Ubiegły rok był pierwszym etapem programu restrukturyzacyjnego, którego horyzont czasowy zaplanowany został na 3 lata.

JEDNYM z głównych zadań było utrzymanie pozycji marki Bytom na rynku krajowym. Spółka zmieniła swoją politykę handlową. Kanały dystrybucyjne ukierunkowane zostały na rozwój sieci własnych sklepów i salonów firmowych. Na koniec 1998 roku Bytom dysponował 48 punktami sprzedaży zlokalizowanymi na terenie całego kraju (rok wcześniej było ich 19). Sprzedaż poprzez własną sieć stanowiła 44 proc. przychodów z rynku krajowego. Wpłynęło to na skrócenie cyklu obiegu gotówki. Firma postawiła także na wyprzedaż nadmiernych zapasów wyrobów gotowych oraz kończyła współpracę z nieoperatywnymi współpracownikami. Sukcesem poprzedniego roku było także zakończenie konfliktu z 3 na 4 organizacje związkowe, które wszczęły spór zbiorowy. Odchudzono zatrudnienie osób nie związanych bezpośrednio z produkcją. Liczba pracowników produkcyjnych wzrosła z 64 do 75 proc. na koniec grudnia 1998 r.

NAJTRUDNIEJSZYM zadaniem okazały się finanse firmy. Działania ukierunkowane zostały na ich poprawę. Dramatyczna sytuacja miała miejsce we wrześniu 1998 roku. Straty przekroczyły sumę kapitału rezerwowego, zapasowego i 1/3 kapitału akcyjnego. NWZA uznało jednak za celowe dalsze istnienie spółki. Bytom mógł liczyć na wsparcie swoich akcjonariuszy. Firma uzyskała 11 mln zł z emisji obligacji III serii. Zastrzyk gotówki pozwolił na wykup za 8 mln zł papierów dłużnych wcześniejszych serii o wartości 21 mln zł. Na koniec 1998 roku spółka wyraźnie zmniejszyła swoje straty w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Ujemny wynik operacyjny (-8,4 mln zł) jest ponad 2-krotnie mniejszy niż w 1997 roku, a strata netto (-2,39 mln zł) jest przeszło 12 razy niższa. W opinii władz spółki proces pogarszania się sytuacji ekonomiczno-finansowej został powstrzymany. Zakłady nie miały przeterminowanych zobowiązań wobec budżetu i ZUS. Podobne długi handlowe nie wykazywały tendencji wzrostowej.

OSIĄGNIĘCIE celów pierwszego etapu naprawy pozwala myśleć o drugiej części programu. Jego nadrzędnym założeniem jest osiągnięcie comiesięcznego zysku operacyjnego. Po pierwszej połowie roku nie jest on realizowany. Na koniec czerwca Bytom wykazuje stratę na podstawowej działalności. Zbliżyła się ona do 0,6 mln zł. Nieudany dla spółki był zwłaszcza 2 kwartał. Od kwietnia do czerwca firma poniosła stratę, która przekracza 0,9 mln zł (w analogicznym okresie 1998 roku była ona o przeszło 8 proc. mniejsza). Dodatkowo działalność Bytomia odznacza sezonowość. Najsłabszy okres dla producenta odzieży przypada na miesiące letnie — lipiec i sierpień. Wydaje się, że z tego powodu, spółka może mieć spore kłopoty z wykazaniem dodatniego wyniku na koniec roku.

LEPSZY powinien być za to okres jesienny (wrzesień i październik to z kolei najbardziej udane miesiące dla Bytomia). Być może w dalszej części roku efekty zacznie przynosić także usamodzielnienie nierentownych zakładów. W tym celu powołana została spółka — Bytom-Fashion, która rozpoczęła działalność w dotychczasowych zakładach produkcyjnych w Sosnowcu oraz Dąbrowie Górniczej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bytom stoi przed trudnym zadaniem