BZ WBK stawia na mobilność

opublikowano: 19-08-2013, 00:00

Jesienią klienci banku dostaną nową usługę — bankowość na smart TV sterowaną głosem i ruchami rąk. Tego jeszcze nie ma na rynku.

Bank Zachodni WBK zalicza się do pionierów bankowości mobilnej w Polsce. Po fuzji z Kredyt Bankiem (KB) nie spuszcza z tonu. O tym, jak wielką wagę przywiązuje do mobilnych nowinek, niech świadczy fakt, że obecnie prowadzi dwa strategiczne projekty: połączenie z KB i rozwój bankowości mobilnej. Zajmuje się tym nowa struktura w ramach firmy (podlega jej też bankowość internetowa), której szefem w randze dyrektora zarządzającego, tuż pod zarządem, jest Tomasz Niewiedział.

Zobacz więcej

WAŻNE I WAŻNIEJSZE: BZ WBK, którym kieruje Mateusz Morawiecki, prowadzi dwa strategiczne projekty: fuzja z Kredyt Bankiem i… rozwój bankowości mobilnej. [FOT. WM]

QR dla dłużnika

Pierwsze zmiany bank wprowadził w ostatnich dniach, podrasowując aplikację mobilną. Doszły nowe funkcjonalności, jak wysyłanie przelewów na numer telefonu, usługa, jaką w ofercie mają tylko aplikacje IKO PKO BP i PeoPay Pekao. BZ WBK dołożył też wypłaty z bankomatów bez użycia karty. Mają ją obydwaj wymienieni konkurenci, z tym że w funkcja ma Bank Zachodni podwójne zastosowanie. Użytkownik może sam wygenerować w aplikacji unikalnykod do pobrania gotówki, który otrzymuje esemesem na telefon, i wypłacić pieniądze albo przesłać dalej wiadomość tekstową, np. dziecku przebywającemu na koloniach, które przy użyciu kodu może podjąć pieniądze z bankomatu. Aplikacja BZ WBK jest też bogatsza o skaner do kodów QR, co ułatwia opłacanie faktur opatrzonych kodem 3d. Nie jest to żadna nowość, bo całkiem liczna grupa banków od dawna ma je w ofercie. BZ WBK w ramach tuningu dorzucił jednak zupełnie unikalną funkcjonalność, jaką jest prezentacja rachunku w postaci QR kodu. Na czym polega? Użytkownik generuje kod QR, w którym zapisane są informacje o jego rachunku. Załóżmy, że ktoś jest mu winien pieniądze.

Wystarczy, że dłużnik zeskanuje telefonem QR kod i będzie mógł w swojej aplikacji mobilnej otworzyć formularz przelewu z podstawowymi informacjami o odbiorcy, a przede wszystkim numerem rachunku.

— Docelowo istnieje możliwość zapisania QR kodu w formie zdjęcia i przesłania MMS płatnikowi, który po otwarciu uzyska komplet informacji potrzebnych do wykonania przelewu — mówi Tomasz Niewiedział.

Pogadaj do banku

Jesienią BZ WBK testowo wprowadzi kolejną, absolutnie unikatową usługę — aplikację na smart TV. Będzie ją można ściągnąć na telewizory Samsunga podpięte do internetu. Początkowo będzie pełniła funkcje pasywne, czyli posłuży do sprawdzania salda i historii. Z czasem bank rozszerzy jej możliwości o standardowe operacje: przelewy itd. Co ciekawe, użytkownik będzie mógł nawigować, wydając komendy głosowe, oraz kierując aplikacją za pomocą gestów i ruchów rąk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu