C/Z leje miód na serce

Andrzej Stec
28-05-2010, 06:52

Porównując wyceny na giełdzie do rosnących zysków spółek można być optymistą.  

Zyski spółek i trafne prognozy gospodarcze to jedno, a zachowanie się inwestorów i wyceny firm na giełdzie to drugie. Dobrze, jeśli za dynamicznymi wzrostami nadąża tempo poprawy wyników finansowych spółek. Taka sytuacja należy jednak do rzadkości. Jak właściwie ocenić relację wycen rynkowych do wyników finansowych firm? Z pomocą przychodzi jeden z popularniejszych wśród inwestorów wskaźników Cena/Zysk (C/Z).

Obecnie ceny akcji spółek na warszawskiej giełdzie przewyższają średnio 14 razy zysk wypracowany przez spółki w ostatnich 12 miesiącach. To dużo czy mało? Można stwierdzić, że wróciliśmy do normalności. Na rynku nie ma już okazji cenowych, ale do przewartościowania, dzięki rosnącym skokowo zyskom firm, droga jeszcze daleka. C/Z jest blisko historycznej, długoterminowej średniej. Dla porównania w USA wskaźnik ten wynosi 15,5 i też jest bliski swojej 10-letniej średniej.

(kliknij aby powiększyć)

C/Z leje miód na serceC/Z leje miód na serce

Więcej w piątkowym Pulsie Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Stec

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / C/Z leje miód na serce