Cały terminal dla PGNiG

100 proc. - taką część terminala LNG Świnoujściu zarezerwował sobie PGNiG, państwowy sprzedawca gazu.

GNiG, państwowy sprzedawca gazu, rozpędza się na rynku LNGP (skroplonego gazu ziemnego). Dotychczas miał zarezerwowane 65 proc. mocy terminala LNG w Świnoujściu, ale właśnie dołożył 35 proc. Od początku 2018 r. będzie już więc wykorzystywać cały terminal i sprowadzać drogą morską taki wolumen LNG, który po regazyfikacji będzie odpowiadał około 5 mld m sześc. gazu ziemnego.

— Mamy za sobą ponad rok intensywnej eksploatacji terminalu. Podpisaliśmy w tym czasie drugi długoterminowy kontrakt na LNG z Qatargas, zrealizowaliśmy trzy dostawy na zasadach spot. Wzrasta zapotrzebowanie na gaz w Polsce. Zwiększamy też eksport surowca na Ukrainę — wymienia Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Obecna roczna przepustowość terminalu LNG w Świnoujściu wynosi 5 mld m sześc., ale Gaz-System, jego operator podjął niedawno decyzję o rozbudowie i zwiększeniu mocy regazyfikacyjnych do 7,5 mld m sześc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Cały terminal dla PGNiG