CASE obniżyło prognozę PKB

Lesław Kretowicz
opublikowano: 15-03-2002, 00:00

Ekonomiści z CASE obniżyli swoje prognozy sytuacji gospodarczej na lata 2002-2003. Ich zdaniem, największy niepokój budzi stan finansów publicznych. Według CASE w 2002 r. w budżecie zabraknie ponad 5 mld zł.

Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych obniżyło prognozę wzrostu PKB w 2002 roku do 1,9 proc. z 2,0 przewidywanych w grudniu ubiegłego roku. Powodem weryfikacji szacunków był brak ożywienia gospodarczego w IV kwartale 2001 r. To, zdaniem ekspertów CASE, efekt bardzo silnego spadku inwestycji na środki trwałe oraz globalnego spowolnienia gospodarczego.

Analitycy Case prognozują, że wzrost PKB w 2003 roku wyniesie 3,2 proc. Szacują także, że inflacja na koniec 2002 roku wyniesie 3,9 proc., a deficyt obrotów bieżących w tym i przyszłym roku 4,0 proc. PKB. Przewidują, że stopa bezrobocia na koniec roku wzrośnie do 18,7 proc.

— W I półroczu nie nastąpi wyraźne ożywienie koniunktury w kraju. Eksport kształtować się będzie na niskim poziomie ze względu na powolny wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej — przewiduje Rafał Antczak, analityk CASE.

Zdaniem ekonomistów CASE, ożywienie rozpocznie się w II połowie roku. Przyczyni się do tego silniejszy popyt zagraniczny, który przy stabilnej konsumpcji zachęci do odbudowy inwestycji.

Analitycy centrum z niepokojem obserwują rozwój sytuacji budżetowej. Ich zdaniem, w 2002 roku wzrośnie deficyt budżetowy, a gwałtowny przyrost potrzeb pożyczkowych rządu może spowodować dalsze wypychanie środków z sektora prywatnego. To uniemożliwi odbudowanie poziomu inwestycji, może także wpływać na fluktuacje kursu złotego.

— Z uwagi na nie zrealizowane dochody, deficyt budżetu wzrośnie do 44,6 mld zł z zakładanych 40 mld zł w na ten rok. Jeśli odbudowa wzrostu gospodarczego będzie wolniejsza niż prognozujemy, załamanie finansów publicznych będzie bardzo prawdopodobne — ostrzega Małgorzata Markiewicz, analityk CASE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kretowicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / CASE obniżyło prognozę PKB