Caspar otwiera okno na świat

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 29-11-2015, 22:00

TFI kierowane przez Leszka Kasperskiego wprowadziło do oferty fundusz globalny, który zainwestuje w produkty konkurencji.

O tym, że solidna dywersyfikacja i spory potencjał do zarobku nie wymagają grubego portfela, zdążyli się już przekonać chociażby klienci funduszy z parasola DB Funds, które od trzech lat selekcjonują produkty rywali i zarabiają na tym krocie. Dość powiedzieć, że flagowy DB Fund Dynamiczny bije w tym roku indeks WIG o ponad 9 pkt. proc., a wszystko dzięki inwestycji w jednostki uczestnictwa najlepszych funduszy akcji. Takie rozwiązania noszą nazwę fund of funds (FoF) i przybywa ich na krajowym rynku jak grzybów po deszczu.

Caspar TFI, kierowane przez Leszka Kasperskiego i specjalizujące się dotychczas w rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, uznało, że dziś więcej potencjału do zarobku drzemie na giełdach Europy Zachodniej, i to właśnie tam kapitał funduszy popłynie szerszym strumieniem.
Zobacz więcej

ZE WSCHODU NA ZACHÓD:

Caspar TFI, kierowane przez Leszka Kasperskiego i specjalizujące się dotychczas w rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, uznało, że dziś więcej potencjału do zarobku drzemie na giełdach Europy Zachodniej, i to właśnie tam kapitał funduszy popłynie szerszym strumieniem. ARC

Podobną strategię zaoferuje Caspar TFI, które nie tylko chce zapolować na funduszowych liderów, ale przy okazji otworzyć klientom okno na świat. Caspar Globalny zastosuje strategię aktywnej alokacji, co nie oznacza, że będzie zarabiał bez względu na koniunkturę. Wręcz przeciwnie — w portfelu nie ma miejsca na krótkie pozycje, które umożliwiłyby zysk podczas spadków na giełdach.

W portfelu znajdą się fundusze, a także ETF sektorowe, krajowe oraz wybrane inwestycje specjalistyczne.

Poprzez inwestycję w inne fundusze Caspar Globalny będzie miał ekspozycję m.in. na Japonię, spółki dywidendowe z Wielkiej Brytanii, amerykański sektor medyczny i dóbr luksusowych, globalną branżę nowoczesnych technologii, a nawet złoto. — W zależności od sytuacji makroekonomicznej i wydarzeń rynkowych fundusz może być defensywny w okresie bessy i czysto akcyjny w okresie hossy. W portfelu znajdą się fundusze, a także ETF sektorowe, krajowe oraz wybrane inwestycje specjalistyczne. Do portfela nie trafią rozwiązania, których struktura będzie nam nieznana — wyjaśnia Leszek Kasperski, prezes Caspar TFI.

Ekspert przekonuje, że w dobie ogromnej zmienności na rynkach, niepokoju geopolitycznego, a także nieustającego marazmu na GPW, najlepszą receptą na zyski są inwestycje na całym świecie, które pozwalają na minimalizację ryzyka. Przeciętny inwestor nie mógłby jednak za 1 tys. zł — bo tyle wynosi wpłata do Caspar Globalny — zbudować tak zdywersyfikowanego portfela. Aby kupić tytuły zaledwie jednego funduszu zagranicznego (np. ze stajni Fidelity), trzeba dysponować równowartością 2,5 tys. USD lub EUR.

— W ramach jednego portfela zapewniona jest opieka nad alokacją geograficzną i sektorową, selekcją funduszy oraz walut. Zaletą jest też brak konieczności samodzielnego rozliczania podatku, co nierzadko klientom funduszy zagranicznych przysparza sporych problemów — dodaje Leszek Kasperski. Zarządzający fund of funds może wykazać się również lepszą selekcją funduszy niż typowy inwestor, często też — z racji wysokości angażowanych aktywów — ma lepszy dostęp do informacji, a jednostki uczestnictwa kupuje na preferencyjnych warunkach.

Nie inaczej jest w przypadku Caspara, który opracował autorską metodologię wyboru funduszy. Pod uwagę brane są nie tylko stopy zwrotu, skład portfela, koszty czy płynność, ale też np. stabilność zespołuzarządzających. Ceną za to są jednak wyższe koszty. W przypadku tego typu rozwiązań klient często ponosi podwójną opłatę za zarządzanie — z tytułu nabytych przez FoF jednostek oraz za zarządzanie samym funduszem funduszy, choć zazwyczaj jest ona niższa niż w klasycznych rozwiązaniach.

Caspar będzie pobierał 1,95 proc. rocznie opłaty stałej, a gdy osiągnie sukces, zainkasuje też tzw. success fee, które wyniesie 20 proc. od nadwyżki ponad benchmark (portfel wzorcowy). Do tego należy doliczyć opłaty na poziomie funduszy źródłowych. Dla przykładu: Skarbiec — Top Funduszy Akcji pobiera opłatę stałą w wysokości 3 proc., ale już całkowity koszt zarządzania (tzw. TER) wynosi 4,8 proc. od aktywów rocznie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze / Caspar otwiera okno na świat