Caspol ma szansę na udany debiut

Artur Sulejewski
opublikowano: 24-05-1999, 00:00

Caspol ma szansę na udany debiut

ZGODNIE Z OBIETNICAMI: Akcje zarządzanego przez Mariusza Spyrę Caspolu pojawią się na rynku wtórnym zgodnie z zapisami zawartymi w prospekcie emisyjnym. W tym tygodniu (od czwartku) papierami będzie można handlować na rynku wolnym GPW. fot. ARC

Pierwsze notowanie akcji Caspolu na GPW zaplanowane jest na 27 maja. Na rynku wolnym znajdzie się 2,5 mln akcji serii B o wartości nominalnej 1 zł każda. Na przełomie marca i kwietnia cieszyńska spółka przeprowadziła publiczną subskrypcję. Cena emisyjna oferowanych papierów ustalona była na poziomie 1,6 zł. Emisja miała charakter zamknięty. Uprawnionymi do złożenia zapisów byli pracownicy firmy, którzy objęli 250 tys. walorów oraz wskazani przez radę nadzorczą spółki wybrani inwestorzy, którzy zapisali się na 2,25 mln akcji. W transzy tej wziął udział podmiot dominujący Caspolu — Yawal System, który otrzymał 1 116 404 akcji, pozostałe walory zostały subskrybowane przez 6 osób fizycznych.

DZIAŁALNOŚĆ gospodarcza polega na świadczeniu usług spedycyjnych i transportowych. Caspol posiada wymagane koncesje w zakresie usług agencji celnej, spedycji oraz przewozowe. W strukturze sprzedaży (stale od 1995 roku) największe znaczenie odgrywa działalność transportowa. Na koniec 1998 roku przypadło na nią 54,5 proc. osiągniętych przychodów. Udział spółki na rynku usług transportowo-specydyjno-kurierskich szacowany jest na około 0,6 proc. (bez uwzględnienia Poczty Polskiej, łącznie z nią wynosi 0,3 proc.). Drugi obszar działalności mający istotne znaczenie dla funkcjonowania firmy stanowią usługi związane z agencją celną. Na koniec ubiegłego roku posiadały one blisko 35-proc. udział w strukturze sprzedaży Caspolu. Działalność ta prowadzona jest na terenie trzech urzędów celnych (w Cieszynie, Katowicach i Rzepinie). Szczególnie wyróżnia się skład cieszyński, który zapewnia najbardziej kompleksową obsługę klientów. Pod względem dokonywanych odpraw Caspol zdołał zdystansować rodzimą konkurencję. W cieniu cieszyńskiej spółki pozostały C. Hartwig Katowice i Jas-FBG Pawłowice.

W UBIEGŁYM ROKU spółka uzyskała zdecydowanie lepsze wyniki finansowe niż w ciągu 12 miesięcy roku wcześniejszego. Przychody netto zwiększyły się prawie o 45 proc. i ich wzrost był wyraźnie szybszy od tempa wzrostu kosztów sprzedanych produktów, które podniosły się o niecałe 32 proc. Wolno rosnąca (o 10,9 proc.) druga pod względem wielkości pozycja kosztowa (ogólnego zarządu) oraz dodatnie saldo operacyjne pozwoliły Caspolowi na osiągnięcie zysku z podstawowej działalności wysokości ponad 2,7 mln zł. Rok wcześniej na poziomie operacyjnym spółka zanotowała stratę (870 tys. zł). W porównaniu z 1997 rokiem zyski brutto i netto na koniec ubiegłego roku zwiększyły się odpowiednio ponad 2,6 razy oraz ponad 3-krotnie. Na koniec 1999 roku kierownictwo spółki prognozuje sprzedaż na poziomie 30 mln zł, czysty zysk ma wynieść 2,7 mln zł. Po pierwszym kwartale założenia te zostały zrealizowane w 20,7 proc. (przychody) oraz ledwie w 3,8 proc. (wynik netto). Bardzo niski stopień realizacji prognozowanego zysku ma przyczyny w szybkim wzroście kosztów (ogólnego zarządu o 34,2 proc. oraz finansowych o 25,1 proc.), a także spadku przychodów operacyjnych.

BIORĄC pod uwagę wszystkie wyemitowane akcje spółki serii A i B, zysk netto za cztery ostatnie kwartały, cenę emisyjną akcji serii B — 1,6 zł, wskaźnik cena/zysk wynosi 8,4. Na giełdzie notowane są akcje Trans Universal Poland — spółki reprezentującej tę samą co Caspol branżę. GPW nie podaje jednak wskaźnika cena/zysk dla TUP, gdyż firma ta za ostatnie 4 kwartały wykazuje stratę netto. Wskaźnik ten dla całego rynku wolnego (według stanu na 20 maja) wynosi 20,5. Gdyby akcje Caspolu miały zostać wycenione na poziomie średniej dla trzeciego parkietu, ich cena powinna wynieść około 3,9 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Caspol ma szansę na udany debiut