Catalyst oazą września na GPW

opublikowano: 03-10-2014, 00:00

Rok do roku na warszawskiej giełdzie wzrosły tylko obroty obligacjami. Handel akcjami kuleje na obu rynkach.

Choć w pierwszych dziewięciu miesiącach handel sesyjny na rynku papierów dłużnych Catalyst był o 12,4 proc. mniejszy niż rok wcześniej, to właśnie Catalyst był we wrześniu 2014 r. rynkiem o największej dynamice handlu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW).

Obroty sesyjne obligacjami wzrosły we wrześniu o 30,3 proc. r/r. Było to spowodowane głównie zwiększeniem wartości pojedynczej transakcji. Ich liczba wzrosła tylko o 7,1 proc. W trakcie wrześniowych sesji właściciela zmieniły obligacje o wartości 173,7 mln zł.

To niemal dwuipółkrotnie więcej, niż wyniosły wrześniowe obroty sesyjne na NewConnect. Z rąk do rąk przeszły tam papiery o wartości 73,8 mln zł. To 26,5 proc. mniej niż rok wcześniej. Patrząc jednak na pierwsze dziewięć miesięcy roku, handel na NewConnect miał wartość wyższą o 15,5 proc. niż w 2013 r.

Trzonem GPW jest jednak główny rynek akcji. Wrzesień 2014 r. nie był tam udany pod żadnym względem. Obroty sesyjne skurczyły się o 3,7 proc. r/r. Z uwagi na inną liczbę dni handlu średnia sesyjna spadła jeszcze bardziej — o 8,1 proc.

Podczas tegorocznych wrześniowych sesji właściciela zmieniały akcje o średniej wartości 893 mln zł. Licząc od początku roku, obroty sesyjne spadły o 4,5 proc., a średnia sesyjna o 5 proc. Handel kontraktami indeksowymi skurczył się o 40 proc. W przypadku kontraktów na WIG 20 od 23 czerwca 2014 r. w obrocie są jednak tylko te z mnożnikiem 20.

GPW wylicza teoretyczną skalę handlu, gdyby do tego nie doszło. Po jej uwzględnieniu wrzesień 2014 r. miałby być o 17,5 proc. lepszy od września 2013 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu