CBOS: Większość Polaków za dalszym rozszerzaniem UE

06-12-2004, 13:17

Według najnowszego sondażu CBOS, większość Polaków jest za dalszym rozszerzaniem Unii Europejskiej. Szczególnie przychylni jesteśmy wejściu do UE Chorwacji, Ukrainy Serbii i Czarnogóry oraz Turcji.

Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że 72 proc. badanych uważa, że UE powinna się otwierać na nowe państwa, z czego 20 proc. ocenia, że Unia powinna się rozszerzać o wszystkie państwa, które chcą do niej przystąpić, a 52 proc., że tylko o niektóre z nich. Przeciwnych dalszemu rozszerzeniu wspólnoty w najbliższym czasie jest 12 proc. Polaków. 15 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Najbardziej przychylni jesteśmy zaproszeniu do UE Chorwacji (78 proc.), Ukrainy (74 proc.), Serbii i Czarnogóry (74 proc.) oraz Turcji (68 proc.). Mniej więcej połowa uważa, że w Unii powinny znaleźć się w przyszłości także Rosja (54 proc.) oraz Maroko (50 proc.).

Niezbyt chętnie natomiast widzielibyśmy we wspólnocie Izrael. Przeciwnych członkostwu tego państwa w UE jest 46 proc. badanych. Ponad dwie piąte badanych (43 proc.) uważa jednak, że wcześniej czy później także i to państwo powinno zostać przyjęte do Unii.

W opinii respondentów, głównymi kryteriami decydującymi o przyjęciu danego kraju do UE powinny być: stabilna gospodarka rynkowa (68 proc.) oraz praworządność i przestrzeganie praw człowieka (57 proc.). Inne z wymienianych wymogów, które powinni spełniać nowi członkowie Unii, to stabilny system demokratyczny (30 proc.), przynależność do chrześcijańskiego kręgu kulturowego (11 proc.) oraz położenie w geograficznych granicach Europy (10 proc.).

Sondaż przeprowadzono w dniach 5-8 listopada br. na liczącej 988 osób reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków.

pat/par/ hes/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / CBOS: Większość Polaków za dalszym rozszerzaniem UE