CD Projekt: premie za "Cyberpunka" budzą kontrowersje

opublikowano: 30-04-2021, 15:37

Niektórzy pracownicy CD Projektu oczekiwali wyższych premii za 2020 r., i mogliby je otrzymać, gdyby gra - tak, jak sugerowali - została wydana wtedy, kiedy byłaby gotowa. Tymczasem wielomilionowe bonusy przypadły członkom zarządu, pisze agencja Bloomberg.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie premie za 2020 r. otrzymali menedżerowie CD Projektu,
  • jakie bonusy zgarnęli pracownicy i dlaczego część z nich jest niezadowolona,
  • jakie są typowe różnice w zarobkach menedżerów i pracowników w USA.

Informacje o zarobkach menedżerów CD Projektu i sięgających w niektórych przypadkach niemal 28 mln zł premiach (takie otrzymali prezes Adam Kiciński oraz wiceprezesi Marcin Iwiński i Piotr Nielubowicz) nie są tajemnicą, bo przedstawiono je w raporcie rocznym za 2020.

Wynagrodzenie menedżerów CD Projektu w 2020 r. (w tys. zł)

nazwiskofunkcjapodstawowezmienne, wypłaconezmienne, niewypłacone do dnia bilansowego
Adam Kicińskiprezes420368224241
Marcin Iwińskiwiceprezes336368224241
Piotr Nielubowiczwiceprezes348368224241
Adam Badowskiczłonek zarządu397254216738
Michał Nowakowskiczłonek zarządu360254216738
Piotr Karwowskiczłonek zarządu102946*0
*z GOG

Bloomberg podaje natomiast, że według informacji, udzielonych przez rzecznik spółki, 29,8 mln USD, czyli około 112 mln zł, przypadło na 865 osób, pracujących w firmie. Średnia wyniosła więc 130 tys. zł.

Również 29,8 mln USD przypadło topowym menedżerom, ponieważ zgodnie z zasadami w firmie, 10 proc. rocznego zysku trafia do zarządzających, a 10 proc. - dla reszty załogi.

Obejrzyj zapis wideoczatu inwestorskiego z Pawłem Sugalskim, zarządzającym funduszem Rockbridge Gier i Innowacji i dowiedz się, co ekspert myśli o perspektywach CD Projektu>>

Pracownicy spółki, z którym skontaktował się Bloomberg, ujawnili, że otrzymają 19-34 tys. zł nagrody, inni, pracujących na nieco wyższych stanowiskach - 50-75 tys. zł.

“Menedżerowie i dyrektorzy prawdopodobnie dostaną znacznie wyższe bonusy” - pisze Jason Schreier.

Jak zaznacza, typowy prezes spółki z tysiąca największych publicznych w USA zarabia 144 razy więcej niż wynosi mediana zarobków pracowników, wynika z danych Bloomberga.

W CD Projekcie różnica jest wyższa (około 230), a problemem, na który zwraca uwagę dziennikarz jest fakt, że premie dla pracowników byłyby wyższe, gdyby wyższy okazał się zysk netto - tymczasem spółka zarobiła w ubiegłym roku mniej niż oczekiwali analitycy w scenariuszu, w którym premiera “Cyberpunka” okazałaby się sukcesem. Sprzedaż w 2020 r. wyniosła jednak 13,7 mln kopii, mniej niż się spodziewano, wskutek licznych błędów technicznych. Być może byłoby ich mniej, gdyby - o co prosili deweloperzy - na poprawki przeznaczono więcej czasu, co skutkowałoby kolejnym przesunięciem daty premiery. W 2020 r. zysk netto CD Projektu wyniósł 1,15 mld zł. Pod koniec listopada 2020 r. konsensus prognoz analityków przekraczał tymczasem 1,7 mld zł.

Już dzień po premierze zarząd wydał komunikat, w którym przeprosił za jakość gry, a prognozy analityków zaczęły spadać.

“Wiemy, że powinniśmy poświęcić więcej czasu i uwagi na dopracowanie naszej gry na PlayStation 4 i Xbox One”- podał producent gier.

Kilka dni po premierze grę usunięto ze sklepu Sony. Nie wróciła ona do niego po dziś dzień, mimo wydania licznych poprawek.

Sytuacja ta - jak przyznali menedżerowie spółki na niedawnej konferencji - wpłynęła na sprzedaż w I kwartale 2021 r.

Na tym samym spotkaniu Adam Kiciński, prezes CD Projektu, tłumaczył, że bonusy są bezpośrednio związane z zyskiem netto.

“Wyższy zysk oznacza wyższe bonusy” - powiedział Adam Kiciński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane